Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bush'a suikast planına ömür boyu hapis

  A.A.
  28.07.2009 - 00:12 | Son Güncelleme:

  Savcılık bürosundan yapılan açıklamada, Virginia'daki Alexandria Federal Mahkemesi yargıcı Gerald Bruce Lee tarafından okunan karar uyarınca, ABD'de doğup büyüyen 28 yaşındaki Ahmed Ömer Ebu Ali'nin ömür boyu hapse çarptırıldığı belirtildi.

  Ebu Ali, 2005 yılı sonlarında, El Kaide örgütüne katılmak, bu örgüte yardım etmek ve Bush'u öldürmeyi planlamak dahil olmak üzere hakkındaki 9 suçlamadan suçlu bulunmuştu.

  Suudi Arabistan'da 2003 yılı haziran ayında üniversitede eğitim gördüğü sırada tutuklanan, El Kaide örgütüyle bağlantısı olduğu ve Bush'u öldürmeyi planladığını itiraf ettiği belgeleri imzalayan Ebu Ali, 20 ay bu ülkede göz altında tutulduktan sonra yargılanmak üzere ABD'ye gönderilmişti.

  Ebu Ali, söz konusu belgelerde, El Kaide üyeleriyle birlikte Medine'deki bir hücre evinde Bush'u nasıl öldürebileceğinin planını yaptıklarını ve ABD'de yapılabilecek 11 Eylül benzeri saldırılar konusunda konuştuklarını açıklamıştı.

  Sanık bu itirafları Suudi güvenlik güçlerinin işkencelerine son vermeleri için uydurduğunu söylemişti. Suudi yetkililer, Ebu Ali'nin işkence gördüğüne ilişkin iddiasını reddederken, Amerikalı savcılar bu yönde bir kanıt bulunmadığını bildirmişlerdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı