Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bush ve Brown ilk zirve toplantıları için buluştu

  WASHINGTON (A.A)
  30.07.2007 - 09:19 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George W. Bush ve İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Brown'ın başbakanlık görevini üstlenmesinin ardından ilk zirve toplantıları için ABD Başkanı'nın Washington yakınlarındaki yazlık konutu Camp David'de bir araya geldi.

  ZİRVEDEN KARELER /FOTO-GALERİ

  Brown, Camp David'e helikopterle gelişinde Bush tarafından karşılandı ve iki lider, başbaşa akşam yemeği yedi. Bush ve Brown, bugün de kahvaltıda ikinci bir görüşme yapacak.

  İlk Bush-Brown zirvesinin en önemli gündem maddesini, İngiltere'nin eski Başbakanı Tony Blair'in görevden ayrılmasının ardından Washington ile Londra ilişkilerinin yeni seyrinin belirlenmesi oluşturuyor.

  Gözlemciler, son yedi yılda Bush'a olağanüstü yakınlığından dolayı kendi ülkesinde eleştirilere uğrayan Blair'den görevi devralan Brown'ın, ABD ile ilişkilerde daha mesafeli davranmak istediğini belirtiyor.

  Brown ise zirveden önceki son açıklamasında, "ABD ile ilişkilerin, İngiltere'nin herhangi bir ülkeyle arasındaki en önemli ilişki olduğunu" söyleyerek Washington yönetiminin kuşkularını dağıtmaya çalıştı.

  Camp David zirvesinin en üst gündem maddeleri arasında terörle mücadele, Irak ve Afganistan sorunları yer alıyor. İngiliz ordusunun Afganistan'da önemli rol üstlendiği bir dönemde Brown'ın üzerinde, Irak'taki askerlerin geri çekilmesi yönünde ağır kamuoyu baskısı bulunuyor.

   

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı