Dünya Haberleri

DÜNYA

    ‘Bush’un yukardakiyle kırmızı telefonu mu var’

    Hürriyet Haber
    08.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

    ‘Afganistan ve Irak’a beni Tanrı gönderdi’ dediği ileri sürülen ABD Başkanı Bush hem tepkiye yol açtı, hem de alay konusu oldu. ITN Televizyonu, ‘Bush ile Tanrı arasında kırmızı telefon mu var?’ derken, din adamları ‘Dünyada seçilmiş ulus yoktur. Kimse kendisine böyle bir görev vehmedemez’ dediler. Beyaz Saray ‘Bush bu saçma sözleri asla söylemedi’ diye açıklama yaptı.

    BEYAZ Saray, Başkan George Bush’un, Afganistan ve Irak’a saldırırken Tanrı’dan ilahi emir aldığı yönünde ifadeleri asla kullanmadığını açıklayarak, kesin bir dille yalanladı. Ancak Bush yine de sert biçimde eleştirilmekten de, tiye alınmaktan da kurtulamadı.

    Beyaz Saray sözcüsü Scott McClellan, olayı yalanlarken, ‘Bu, saçma. (Bush) Asla böyle sözler etmedi’ dedi. Buna karşılık, İngiliz ITN TV’sinin internet sitesinde konuyla ilgili haberde, ‘Bush ile Tanrı arasında kırmızı telefon hattı var’ şeklinde espirili bir başlık kullanıldı.

    ITN ayrıca, Bush’un Tanrı’dan ilahi emir alıp alamayacağı konusunu din adamlarına danıştı. Bath ve Wells, Oxford, Coventry ile Worcester piskoposları, şu yanıtı verdiler:

    ‘Dünyada seçilmiş bir ulus yoktur. Hiçbir ülke, kendisini kurtarıcı olarak görmemeli. Ve hiçbir ulus, tanrı tarafından özel olarak görevlendirilmemiştir.’

    EN DİNDAR BAŞKAN

    40 yaşında alkolizmle mücadele ederken Hıristiyanlığı keşfederek, dine dönen Bush, ABD tarihinin en dindar başkanlarından biri olarak niteleniyor. Hatta bunu açık bir şekilde dile getirip, politikalarını ona göre ayarlamaya çalışan en cüretkar başkan olarak da öne çıkıyor. Dindarlığıyla gurur duyduğunu her fırsatta dile getiren Bush, bu yönüyle ülkenin özellikle en geri kalmış orta kesiminden büyük destek alıyor.

    BLAIR İLE SAVAŞ DUASI

    Bush’un dindarlığı ve politikalarında dinin etkisiyle ilgili birçok örnek veriliyor, birçok hikaye anlatılıyor. Diplomatik çevreler, Bush’un, İngiltere Başbakanı Tony Blair’i de kendine benzetmeye çalıştığını savunuyorlar. Yeni muhafazakar (Neo-Con) olarak nitelenen Blair’in, bunun bir örneğini Bush’un Teksas’taki çiftliğinde yaşadığı ifade ediliyor. 2002 yılında, birlikte Irak’a karşı prensipte savaş kararı aldıktan sonra, Bush ile Blair’in, birlikte zafer için dua ettiği anlatılmıştı. Blair, bu iddiayı şimdiye kadar ne doğruladı, ne de yalanladı.

    ELÇİ BUSH

    Watergate skandalını ortaya çıkaran Washington Post editörü Bob Woodward, Bush ile arasında geçen konuşmaları, geçen yıl çıkan kitabında şöyle anlatıyor:

    ‘2003 yılı Mart ayında Irak’ı işgal emrini verdikten sonra, Beyaz Saray’ın bahçesine çıkıp, askerlerini koruması için Tanrı’ya dua ettiğini söyledi. Bush, Tanrı’nın emrini yerine getirebilmek üzere güç vermesi için de yakarmış. Sonra Bush bana, ‘Savaşı haklı göstermek için, Tanrı emrine dayandıramam. Yine de, onun emirlerini yerine getiren iyi bir elçi olmak için dua ediyorum. Tabii sonra da affetmesi için dua ediyorum’ dedi.’ Bir başka anısında Woodward, Irak savaşıyla ilgili olarak, bu konuda şüphesiz çok tecrübeli olan eski başkan babasına danışıp danışmadığını sorduğunda Bush’un, ‘Dünyevi babam, danışmak için yanlış biri. Ben ondan daha büyük babaya danışıyorum’ yanıtını verdiğini söyledi.

    Etiketler:
    Son Dakika Haberler
    

    EN ÇOK OKUNAN HABERLER

      Sayfa Başı