Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bush’un galibi İsrail

  Hürriyet Haber
  16.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  34 gün süren savaşın ardından siyasi gözlemciler "zafer kimin" sorusuna yanıt bulmaya çalışıyorlar. ABD Başkanı George W.Bush’a göre savaşın galibi İsrail. Ancak medyadaki analizlerden şu farklı sonuçlar çıkıyor:

  İsrail mutsuz

  155 kayıp veren İsrail bile ortaya çıkan tablodan memnun değil, tepkiler üzerine Başbakan Olmert, savaşta bazı hatalar yaptıklarını kabul etmek zorunda kaldı. Hizbullah’ın füzeleri hálá duruyor. Kaçırdıkları iki İsrail askeri de halen ellerinde.

  Hizbullah ayakta

  Lübnanlılara göre savaşın tek galibi var, o da ’direniş’ diye andıkları Hizbullah. Siyasi ve askeri bir güç olarak hálá ayakta. İsrail’e yönelik tehdidi devam ediyor. Nasıl silahsızlanacak belli değil. Lübnanlı "Hepimiz Nasrallah’ız" diyor.

  ATEŞKESİN yürürlüğe girmesinin ardından Lübnanlı mülteciler evlerine geri dönmek için uzun kuyruklar oluştururken, siyasi yorumcular, Ortadoğu’da oluşan çok bilinmeyenli denklemden kimin kazançlı çıkacağını hesaplamaya çalışıyor.

  Teksas’taki çiftliğinde yaptığı 10 günlük tatilin ardından Washington’a geri dönen ABD Başkanı George W.Bush ise çoktan İsrail’i galip ilan etti. Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’a giderek ulusal güvenlik konularında görüşmeler yapan Bush, Lübnan’daki savaşı, "özgürlük ve terörizm arasındaki çok daha geniş savaşın parçası" olarak tanımladı. "Eğer, İran’ın nükleer silahları olursa, bu tür bir çatışmanın ne kadar tehlikeli olacağını bir düşünün" diyen Bush, İsrail’in kazandığını, Hizbullah’ın propaganda makinesine inanmamak gerektiğini kaydetti.

  KAZANAN İSRAİL Mİ

  Bush’un söylediği gibi gerçekten de savaşın galibi İsrail mi? 1967 yılında yapılan altı günlük savaşta Arapları dize getirerek Ortadoğu’da bugüne kadar devam eden jeostratejiyi belirleyen İsrail, bu savaştan da güçlü mü çıktı? "Şu anki durum itibariyle hiçbir taraf gerçek zafer ilan edemez" diyen Amerikan AP ajansının analizine göre Hizbullah’ı ve İran ile Suriye’nin verdiği füzeleri imha etmek için Lübnan’a saldıran İsrail, bu konuda başarılı olamadı. İsrail, sınırına dayanan Hizbullah’ı geri çekilmeye zorlasa bile bunun için 155 kayıp vermek zorunda kaldı. Ayrıca İsrail, Hizbullah’ın kaçırdığı iki askerinin serbest kalmasını sağlayamadı. İsrail’in eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Chuck Freilich, "Birkaç bin İran destekli Hizbullah savaşçısı, bir ay boyunca İsrail’i köşeye sıkıştırdı. Bu da İran destekli düzensiz güçlerin, büyük ve sofistike bir ordu karşısında etkili olabileceğini gösteriyor" dedi.

  KAZANAN HİZBULLAH MI

  Bu savaştan Hizbullah’ın galip çıktığını söylemek mümkün mü? İki İsrailli askeri kaçırarak savaşı tetikleyen 790 Lübnanlının ölümüne ve binlerce kişinin evsiz kalmasına yol açan Hizbullah, tüm bu yıkıma rağmen desteğini artırmışa benziyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı