Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bush’tan yeni Ortadoğu atağı

  Hürriyet Haber
  18.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı George Bush, yeni bir uluslararası Ortadoğu barış konferansı yapılmasını önerdi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a tam destek verdi ve Filistin devleti için düğmeye bastı. Bush ayrıca, yönetiminin, görev süresi sona erinceye kadar İsrail-Filistin barışının sağlanması için çaba göstereceğini de vurguladı.

  Bush, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, İsrail ve Filistin ile bazı Arap ülkelerini bir araya getirecek olan bu bölgesel konferansa, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın önderlik edeceğini ve konferansta Filistin kurumlarının inşası sürecinin yeniden gözden geçirileceğini söyledi. Konferansın sonbaharda olacağını belirten Bush, konferansın tam tarihi, yeri ya da katılımcıları konusunda bilgi vermedi.

  Filistinlilerin, Hamas ve Abbas arasında bir tercih yapmakla karşı karşıya olduğunu ifade eden Bush, ikili görüşme ve müzakerelerde taraflara diplomatik destek sağlayacağını, böylece Filistin devletine giden başarılı bir yolda ilerleyebileceklerini belirtti. Bush, Arap komşularını da İsrail ile görüşmelere başlaması yolunda cesaretlendireceklerini sözlerine ekledi. Bush’un Ortadoğu barış görüşmelerini başlatmak için uluslararası konferans yapılması önerisi, Hamas tarafından reddedilirken, teklife Devlet Başkanı Abbas ve İsrail’den destek geldi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı