GeriDünya Bush: Şaron'un planı "tarihi" ve "cesur"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush: Şaron'un planı "tarihi" ve "cesur"

ABD Başkanı George Bush, İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un Gazze ile Batı Şeria'nın bazı bölümlerinden çekilme planını ''tarihi'' ve ''cesur'' kararlar olarak nitelendirerek onayladı.

Bush, Beyaz Saray'da Şaron'la yaptığı ortak basın toplantısında, Filistinlilerle yapılacak nihai barış anlaşması çerçevesinde Filistinli mültecilerin İsrail'de değil, Filistin devletinde yerleştirilmesi gerektiğini de söyleyerek, Şaron'un kendisinden bu konuda istediği desteği verdi.

Bölgedeki durumun değiştiğini ve bunun nihai barış anlaşmasına yansıması gerektiğini belirten Bush, Filistinlilerden İsrail'in cesaretiyle boy ölçüşmelerini istedi.

Şaron'un planının Filistin devletinin kurulması için fırsat yarattığını belirten Bush, ''Şimdi böyle bir devletin kurulması için harekete geçmek sorumlu Filistinlilere, Avrupalılara ve Birleşmiş Milletler'e düşüyor'' diye konuştu.  

İsrail Başbakanı Şaron da, Bush'un plana destek vermesinden cesaret aldığını belirterek, ayrılma planının İsrail'in güvenliğinin ve ekonomisinin gelişmesini sağlayacağını, İsraillilerle Filistinlilerarasındaki sürtüşmeyi azaltacağını öne sürdü.

Şaron, planın Filistinlilerle müzakerelerde doğru koşulları oluşturacağını da belirtti.

KUREY: GÜVENCE KABUL EDİLEMEZ

Filistin Başbakanı Ahmed Kurey, ABD Başkanı George Bush'un İsrail'e 1967 savaşında ele geçirdiği Batı Şeria'daki bazı toprakları elinde tutabileceği güvencesini vermesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Kurey, Batı Şeria'daki evinde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Bush, Filistin topraklarında Yahudi yerleşimlere meşruluk tanıyan ilk ABD Başkanı. Bunu reddediyoruz ve kabul etmeyeceğiz'' dedi.

''Dünyada hiç kimsenin Filistin'in haklarını teslim etme hakkı bulunmadığını'' kaydeden Kurey, barış için uluslararası ''Dörtler'' grubuna (AB, BM, ABD, Rusya) Filistin haklarının ihmali konusuyla ilgili uluslararası bir konferans düzenlenmesi çağrısında bulunduklarını bildirdi.

Barış görüşmelerinden sorumlu Filistinli Bakan Saib Erakat da, ''İsrail, barış istiyorsa seçilmiş Filistin yönetimiyle görüşmeli, Bush'un Filistinliler adına bir görüşmeci olduğunu düşünmüyorum'' dedi.

Bush'un açıklamalarını reddettiklerini belirten Erakat, ''bunun birilerinin Teksas'ın toprağının bir bölümünü Çin'e vermesi'' olduğunusöyledi ve diğer Amerikan yönetimlerinin yıllarca Filistinlilere, sınırlar, Yahudi yerleşim birimleri gibi konuların iki taraf arasındaki görüşmelerde ele alınacağı garantisi verdiğini kaydetti.

ABDRABBO:  GÜVENCELER, BÖLGEYİ TEHDİT EDİYOR
   
Filistinli yetkililerden Yaser Abdrabbo, ABD Başkanı George Bush'un İsrail Başbakanı Ariel Şaron'a verdiği güvencelerin tüm bölgenin geleceğini tehdit ettiğini söyledi.

Abdrabbo, yaptığı açıklamada, ''Bush ve Şaron, birbirlerinin siyasi geleceklerini korumaya çalışıyorlar, ancak İsrail, Filistin ve tüm bölgenin siyasi geleceğini tehlikeye sokuyorlar'' dedi.

BLAİR MEMNUN
   
İngiltere Başbakanı Tony Blair, İsrail'in Gazze Şeridi'nden çekilme ve Batı Şeria'daki bazı yerleşim birimlerini kaldırma planını memnuniyetle karşıladığını söyledi.

Blair yaptığı açıklamada, ''İsrail Başbakanı Ariel Şaron'un, İsrail Savunma Kuvvetleri'ni Gazze Şeridi'nden çekme ve buradaki tüm yerleşimlerin yanı sıra Batı Şeria'daki yerleşimlerin bir kısmı kaldırma planını memnuniyetle karşılıyorum'' dedi.

Tony Blair, Filistin yönetiminin Gazze'den çekilmeyi başarılı kılmak ve yol haritasındaki sorumluluklarını yerine getirmek için gerekli siyasi iradeyi göstermesi gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle