GeriDünya Bush resmen başkan
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush resmen başkan

Çekişmeli başkanlık yarışını, Federal Yüksek Mahkeme'nin lehinde vardığı kararla, beş hafta sonunda önde bitiren Cumhuriyetçi Partili George Bush, bugün toplanan Seçici Kurul delegelerinden 271 oy olarak resmen ABD Başkanı oldu.

ABD'nin 50 eyaleti ve Washington'da toplanan seçici delegelerin oyverme işlemi henüz tamamlanmamakla birlikte, şu ana kadar Bush, almasıbeklenen 271 oya ulaştı, 267 oy alması beklenen Demokrat Partili Al Gore'un ise şu anda 206 seçici oyu bulunuyor. ABD Başkanı olmak için, en az 270 oy almak gerekiyor.

Washington'da, Seçici Kurul'un bazı delegelerinin, Bush yerine Gore'a oy vermemesi halinde, Gore'un başkan olacağı ve çok büyük karışıklık çıkabileceği yolunda endişeler dile getiriliyordu. Ancak Bush'un seçici delegeleri, önceden partilerine verdikleri söz çerçevesinde, öngörüldüğü gibi Bush'u seçtiler.

Eyaletlerde seçicilerin verdikleri oylar, vali tarafından mühürlenerek ABD Kongresi'ne gönderiliyor. Yeni dönem Kongre yetkilileri, 6 Ocak'ta, bu belgeleri tek tek sayarak Bush'un kazandığını duyuracak.

Amerikan televizyonları, Cumhuriyetçi Bush'un kazandığı eyaletler başta olmak üzere, birçok eyalette seçici delegelerin oy verme işlemini canlı yayınladı.

Clinton'dan Türkiye'ye AGSK desteği
İlk temas Chirac ile


Yorumları Göster
Yorumları Gizle