GeriDünya Bush, öldürülen Türk teröristi açıkladı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush, öldürülen Türk teröristi açıkladı

ABD Başkanı George W. Bush, ABD’nin “bir numaralı düşman” ilan ettiği terör örgütü El-Kaide’ye karşı verdikleri mücadelenin sürdüğünü belirterek “Irak’taki Örgüte karşı terörle mücadelemiz devam ediyor. Geçen ay Türk terörist Mehmet Yılmaz da bu çerçevede öldürüldü” dedi.

ABD Başkanı George W. Bush, İngiltere’deki saldırı girişimlerinden sonra ABD’de de “benzeri görülmemiş” bir saldırının meydana geleceği yönündeki istihbarat raporlarının ardından dün terör örgütü El-Kaide ile mücadele hakkında açıklamalarda bulundu. Bush, Irak’a asker gönderilen bir hava üssünde yaptığı açıklamada, son zamanlarda Irak’tan çekilme konusunda yoğunlaşan baskılara da cevap verdi. Irak’taki El-Kaide örgütünün yabancı kaynaklı olduğunu, kurucusu Ebu Musab Ez Zerkavi’nin geçen haziran ayında öldürüldüğünü söyleyerek, El Kaide için “Hem ABD halkı hem de Irak halkı için bir numaralı düşmandır. Irak’taki intihar saldırılarının yüzde 80-90’ı bu örgüt tarafından gerçekleştirilmektedir. Örgüte karşı verdiğimiz mücadele sürüyor. Bu çerçevede geçen ay Irak’ın kuzeyinde Türk terörist Mehmet Yılmaz öldürülmüştür” diye konuştu.

Bush, teröristin adını verdiği ve Türk olduğunu vurguladığı konuşmasında bu örgütü yok edeceklerini ve Irak’ı onlar için bir cennet olmaktan çıkaracaklarını kaydetti. Aynı zamanda örgütün İslami olmasına rağmen İstanbul gibi Müslüman şehirlerine saldırıda bulunduğuna dikkat çeken Bush, Irak’taki El-Kaide’nin yok edilmesinin başarı için kaçınılmaz olduğunu dile getirdi.

Bush’un konuşmasında adı geçen Mehmet Yılmaz, 23 Haziran’da, Kuzey Irak’ın Kerkük yakınlarındaki Haciva kentinde öldürülmüştü. Örgütün yöneticilerinden biri olduğu belirtilen Yılmaz’ın Afganistan’da da bulunduğu, yaralandığı ve ardından Türkiye’de kısa bir süre hapis yattıktan sonra Irak’a gittiği belirtilmişti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle