GeriDünya Bush Kosova'da
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush Kosova'da

ABD Başkanı George W. Bush G-8 zirvesine katıldığı İtalya'dan Kosova'ya gitti. İlk iş olarak Kosova Barış gücü bünyesinde görev yapan ABD askerlerini ziyaret eden Bush, Makedonya'daki çatışmalar nedeniyle de tarafları ateşkese çağırdı.

Avrupa gezisini sürdüren ABD Başkanı George Bush Kosova'ya gitti. G-8 zirvesine katıldığı İtalya'dan Air Force One uçağıyla Slatina havaalanına gelen Bush, Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan 5 bin Amerikan askerini ziyaret için bölgenin güneyindeki Bondsteel kampına yöneldi.  

 Bu arada ABD Başkanı'nın ziyaretine geniş yer veren Kosova basını,Bush'un fotoğraflarını yayınladı ve 'Hoş geldiniz' başlıklarını kullandı. Gazete haberlerinde, 'Bugün tarihi bir gün, Arnavutların dostu ABD Başkanı George Bush geliyor' ifadelerine yer verildi.

BUSH ' ABD ASKERLERİNİN HİZMETİNDEN GURUR DUYUYORUM'

ABD Başkanı George Bush eşiyle birlikte Kosova'daki, Bondsteel Amerikan Askeri Kampı'nı ziyareti sırasında, Amerikan askerlerinin Kosova'daki barış hizmetinden ve Amerikalı olmaktan gurur ve mutluluk duyduğunu söyledi.

Bush, yaklaşık 4 bin Amerikan askerinin bulunduğu kampta BM KosovaMisyonu (UNMİK) Başkanı Hans Haekkerup ve Kosova Barış Gücü (KFOR) Komutanı General Thorstein Skiaker ile görüştükten sonra, kamp meydanında askerlere hitap etti.

 Amerikan bayrakları ve rock müziğiyle karşılanan Bush, Washington yönetiminin askerlerinin durumunun düzelmesine büyük önem verdiğini belirterek, Kongre ve Senato'nun onayını almış askerlere ait ek sağlıkbütçe yasa tasarısını askerlerin gözü önünde imzaladı.

 Balkanlar'ın Avrupa'ya her geçen gün daha fazla yaklaştığını ve 21. yüzyılda birilerinin, aralarındaki farklılıklar yüzünden diğerlerini öldürmesine izin verilemeyeceğini belirten Bush, aşırı milliyetçiliğe karşı olduklarını, bütün savaş suçlularının adalete teslim edilmesi gerektiğini, Kosova'nın ise suçluların sığınak yeri olamayacağını söyledi.

 Kosova'da yapılacak genel seçimlere yüksek katılım olmasını beklediklerini ve bunun demokratik ve hoşgörülü bir Kosova'nın yaratılması açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Bush, ABD'nin NATO'nun Balkanlar'daki taahhütlerini desteklediğini belirtti ve ''Yerel yönetim tam bir sorumlulukla görevi üstlendiği zaman, bizler de birlikte geldiğimiz gibi birlikte gideceğiz'' dedi.

 Bush, ''Bosna ve Kosova'da bulunan askeri birliklerimizin sayısınıazaltmayı düşünmüyoruz. Birliklerimizi bu bölgelerden çekmekte acele etmeyeceğiz. ABD'nin bölgeye hem askeri, hem de siyasi önemli katkılarsağladığını düşünüyoruz'' diye konuştu. Bush, konuşmasını tamamladıktan sonra eşiyle birlikte, kampta askerlerle öğle yemeği yedi.

 

 BUSH'TAN ATEŞKES ÇAĞRISI

ABD Başkanı George Bush, Makedonya'da çatışan taraflara ateşkesi ihlal etmemesi, Kosovalı Arnavutlara da çatışmalara katılmaması çağrısında bulundu. Bush, Kosova'da Bondsteel Kampı'nda Amerikan askerlerini ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, ''Taraflara ateşkesi sürdürmesi çağrısında bulunuyorum. Seçilmiş liderlerden, Makedonya'yı barış ve Avrupa yolunda tutacak çözümü başarmak amacıyla farklılıkların üstesinden gelmek için çalışmalarını istiyorum'' dedi.

 Bush, ''Kosova'da, Makedonya'daki ayaklanmayı destekleyen kimseler bölgede Arnavutların çıkarlarına zarar veriyor. Kosova halkı dikkatiniKosova'ya yoğunlaştırmalı'' diye konuştu.

 NATO ülkeleri ve dost ülkelerin, sivil kurumları inşa etme çabalarını kuvvetlendirmek için Kosova'ya barış gücü askerlerini ve sivil görevlilerini gönderdiğini, eninde sonunda uluslararası güçlerinbölgeden ayrılabileceğini belirten Bush, NATO'nun bölgedeki barış taahhütlerinin sürdüğünü, ancak bölgede konuşlandırılmış güçlerin kalış süresinin belirsiz olmaması gerektiğini söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle