GeriDünya Bush: İran'ın nükleler tesislerini vurmayacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush: İran'ın nükleler tesislerini vurmayacağız

ABD Başkanı George Bush, "İran'ın nükleer tesislerini ABD'nin vuracağından söz etmek, hakikatle örtüşmez" dedi.

Washington'da gazetecilerle konuşan Bush, “İran, hür dünyanın kendisinden yapmasını istediğini yapmalı. Bu istek de gayet açık: Atom bombası programından vazgeç” ifadesini kullandı.

İngiltere, Fransa ve Almanya'nın İran'ı uranyum zenginleştirme programından caydırmak için başlattığı diplomatik girişime destek verdiklerini belirten Bush, Tahran'la yapılan görüşmelere Washington'un daha fazla katılımı yolundaki çağrıları ise reddetti.

Bush, “Biz, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı üyesi olarak bu süreçte zaten yer alıyoruz” dedi.

Bush, dün bir Belçika televizyonuna verdiği demeçte de, İran karşısında askeri seçeneği tamamen dışlamak istemediğini belirtmiş, ”ancak İran'ın nükleer emelleri sorununu, diplomasiyle çözmek istediğini” söylemişti.

Bush, beş günlük Avrupa turu için yarın ülkesinden ayrılacak. Bush'un İlk durağı Belçika olacak.

EL BARADEİ : "İRAN'A MÜDAHALE ÇÖZÜM DEĞİL"

Uluslararası Atom Enerji Ajansı Başkanı Muhammed El Baradei, İran ile nükleer programı konusunda Avrupa ülkelerinin sürdürdüğü müzakerelere, ABD'nin de katılması gerektiğini söyledi.


Baradei, Alman Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamada, “İran ile müzakerelerde ancak Avrupalıların çabasına ABD de katılır ve ağırlığını koyarsa başarı sağlanabilir. Ortak bir cepheye ihtiyacımız var. İranlılar daha fazla askeri güvenlik, ekonomik kolaylık ve teknoloji transferi istiyor. Washington olmadan ilerleme sağlanması çok zor” dedi.

İran'ın nükleer tesislerine yönelik askeri bir müdahalenin çözüm olmadığını belirten Baradei, böyle bir saldırı halinde İran'ın gizli olarak silah üretmeye çalışacağını belirtti.

Kuzey Kore ile ortaya çıkan nükleer silah krizi ile ilgili olarak da istenmesi halinde arabuluculuk yapabileceğini ifade eden Baradei, ”Kuzey Kore rejimi, atom bombasını müzakereler için tek koz olarak görüyor. Bu böyle devam edemez. Herkes güçlü ülkeler arasına katılabilmek için atom bombasına sahip olmak istiyor. El Kaide bile atom bombasını istiyor. Böyle bir senaryonun gerçekleşmemesi için dua ediyorum” dedi.

Baradei, ABD'nin karşı olmasına rağmen 3. kez UAEA başkanlığı için aday olmak istediğini de belirterek, “Birçok ülkenin beni desteklediğine inanıyorum. Hakkımda, bir Mısırlı İslam ülkelerine karşı tarafsız davranamaz ve tüm sırları açıklar şeklinde karalama kampanyası yapılıyor” diye konuştu.

Baradei, Amerikan gizli servisinin telefonunu dinlediği yolundaki iddialarla ilgili olarak da “Mesleki açıdan gizleyecek hiçbir şeyim yok. Ancak eşinizle bile özel konuşamamak tabii ki hoş bir olay değil” dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle