GeriDünya Bush: Irak'taki işimizi tamamlayacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush: Irak'taki işimizi tamamlayacağız

ABD Başkanı Bush, Irak'ı Vietnam'a benzetmenin yanlış olduğunu söyledi. Bush, 11 Eylül soruşturması konusunda da "İşimi kaybetmeye niyetim yok" dedi.

Bush, Mart ayından bu yana düzenlediği ilk basın toplantısıyla, Irak'taki istikrarsızlık ve 11 Eylül saldırılarını önlemede yönetimine yöneltilen eleştirileri yanıtladı.

  

Başkan Bush, ABD'nin şu anda Irak'ta içine düştüğü durumu Vietnam Savaşı ile kıyaslayan bir soru üzerine, ''Vietnam benzetmesi yanlış. Bu tip bir benzetme, Irak'ta görev yapan askerlerimize ve düşmana yanlış mesaj gönderiyor'' yanıtını verdi.


"İŞİMİ KAYBETMEYE NİYETİM YOK"

 

Bush, başkanlık seçim yılında Irak'taki gelişmeler ve 11 Eylül komisyonunun soruşturmasıyla Beyaz Saray'daki görevini kaybedebileceği yönündeki bir soruyu, ''İşimi kaybetmeye niyetim yok. Benim önümde, terörizme karşı kazanacağım bir savaş ve bu savaşı nasıl kazanacağıma dair bir plan var'' diye yanıtladı ve Amerikan halkına, bu planı iyi anlatmanın da kendi işi olduğunu söyledi.

  

Irak'a gerekirse asker desteği ve ek kaynak göndereceğini belirten Bush, takviye asker gerekip gerekmediği kararının, Irak'tan sorumlu ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral John Abizaid'e ait olduğunu kaydetti. Bush, ''Abizaid isterse, asker göndeririz'' dedi.

   

MUKTEDA EL SADR'A ÇAĞRI

   

Başkan Bush, Irak'ta egemenliğin 30 Haziran tarihinde Iraklılara teslimi planına uyulmasının çok önemli olduğunu söyledi ve ABD'nin bu plana uymada kararlılığını vurguladı.

  

Irak'taki şiddet eylemlerine rağmen ABD'nin burada görevi tamamlama niyetinin altını çizen Bush, Şii Müslüman lider Mukteda El Sadr'ın emrindeki militanları dağıtması çağrısında da bulundu.

  

IRAK'TA YETKİ DEVRİ

 

Bush, Amerikan askerlerinin Irak'ta ''gerektiği sürece'' kalacağını belirtirken, şiddet olaylarının Iraklılar tarafından geniş şekilde destek bulmadığını ve sivil savaşa yol açmadığını söyledi.

  

Şiddet olaylarının ABD'yi Irak'tan çıkarmayı başaramayacağını kaydeden Bush, ''Irak'ın demokratik bir ülke olmasını istiyoruz. Aksi takdirde şiddet ve terör kaynağı bir ülke olur ve ABD için tehdit oluşturmaya devam eder'' diye konuştu.

   

NEGROPONTE IRAK'A BÜYÜKELÇİ

   

Irak'ta hayatını kaybeden Amerikan askerleri için dua ettiklerini belirten Bush, bu uğurda ölen askerlerin işini tamamlama sözü verdi.

 

ABD'nin emperyalist bir güç olmadığını söyleyen Bush, ''Biz özgürleştirici gücüz'' dedi ve 30 Haziran'da yetkinin tamamen Iraklılara devredileceğini belirtti.

 

ABD Başkanı, ülkesinin bunun ardından Irak'ta bir Amerikan büyükelçiliği açacağını ve hemen büyükelçi atayacağını kaydetti.

 

Washington kulislerinde, bu büyükelçinin, ABD'nin BM'deki daimi temsilcisi John Negroponte olacağı söyleniyor.


''Irak'ta başarıya ulaşacağız. ABD ve Ortadoğu, Irak özgür olduğu için daha güvenli olacak'' diyen Bush, Irak ordusunun bir kısmının, isyancı Iraklılara karşı savaşmaya yanaşmamasına da değindi ve ''Bu durum beni hayal kırıklığına uğrattı'' yorumunu yaptı.


En büyük hatasının ne olduğu ve bundan çıkardığı derse ilişkinsoruya yanıt vermekte zorlanan Bush, aklına bir hata gelmediğini kaydetti.

 

11 EYLÜL


Son dönemde Amerikan yönetiminin saldırıları önlemede başarısız olduğu eleştirilerine maruz kalan Bush'un, basın toplantısında bu konuyla ilgili sorular üzerine de geçen hafta ABD kongresinin 11 Eylül komisyonunda konuşan Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice'ın bazı sözlerini tekrarladığı görüldü. Bush, ''Teröristler bizimle savaştaydı ama biz henüz onlarla savaşta değildik'' dedi.


FBI ve CIA gibi kurumların istihbarat paylaşımında yasal engellerin artık ortadan kaldırıldığını, Yurtiçi Güvenlik Bakanlığı'nın kurulduğunu hatırlatan Bush, ''Bunların saldırılardan önce yapılmış olmasını isterdim'' diye konuştu.

 

SALDIRIDAN ALINAN DERSLER


Saldırılardan ne ders çıkardığı sorulan Bush, ''Aldığımız derslerden biri, daha iyi istihbarat toplamamız gerektiği. Diğeri ise hücum pozisyonunda kalmamız gerektiği. Sorumluları bulmalı ve cezalandırmalıyız. Bunun için artık daha iyi ekipmanımız var, ancak yapılması gereken daha çok şey var'' dedi.

 

Bush, 11 Eylül'den önce ülkenin saldırıya bu derece açık olduğunu hissetmediklerini, binalara uçakla çarpmanın hayal bile edilemediğini söyledi.

 

Kendisine 11 Eylül'den bir ay önce verilen terörizm brifinginde, El Kaide örgütünün lideri Usame bin Ladin'in geçmişte yapmış olduğu eylemlerden bahsedildiğini savunan Bush, El Kaide'nin uçak kaçırma planlarının da belgede bulunduğunu, ancak uçakla binaya saldırmaya ilişkin uyarının yer almadığını belirtti.


Bush, geçen hafta boyunca eleştirilere verdiği yanıtı tekrarlayarak, ''ABD'ye karşı eyleme geçilmesini gerektiren bir tehdit olduğunu bilseydim, hemen eyleme geçerdim. Dünyayı yerinden oynatırdım'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle