GeriDünya Bush: Irak'ın işgali konusu geride kaldı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush: Irak'ın işgali konusu geride kaldı

Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO zirvesine katılan ABD Başkanı George Bush, "Irak'ın işgali konusunu artık geride bırakmalıyız" dedi. Bush, "Irak'ı özgürleştirdik. Bu karar alındı ve bitti. Şimdi barış için birleşme zamanıdır" diye konuştu.

Bush, NATO'ya, üye ülkelerinin Irak güvenlik kuvvetlerinin eğitimine sağladığı katkılar için teşekkür etti.


Bush, NATO zirvesinin ardından Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer ile birlikte katıldığı basın toplantısında, “NATO'nun görevi çok önemliydi. Amerika Birleşik Devletleri bu katkılar için minnettardır” dedi.


ÇİN'E SİLAH AMBARGOSUNU KALDIRMA PLANI KAYGI VERİCİ


Başkan Bush, AB'nin Çin'e uygulanan silah ambargosunu kaldırma planını ise “derin kaygıyla” karşıladığını ifade etti.

 

ABD Başkanı, “Çin'e silah gönderilmesi teknoloji transferi anlamına gelir. Bunun Çin ile Tayvan arasındaki ilişkilerin dengesini değiştireceğinden dolayı derin kaygılar içindeyiz” dedi.


KÜRESEL UZLAŞMAZLIK BİZİ BÖLEMEZ


Bush, Brüksel'deki “Concert Noble” salonunda, 300 kadar Amerikalı ve Avrupalı davetli önünde dün yaptığı konuşmada, küresel politika dosyalarına değindi.

 

Bush, Amerikalılar ile Avrupalıların her zaman dost olduklarını, özgürlük ve demokrasi için ortak mücadele verdiklerini, ortak kazanımları bulunduğunu ifade ederek, “Hiçbir uzlaşmazlık konusu bizi bölemez. Birlikte tarihi yönlendirebiliriz” diye konuştu.

  

ABD VE AVRUPA'NIN STRATEJİK ÇIKARI

 

Fırsatları yakalamak için gerçekçi olmak gerektiğini, yapılması gerekenlerin belli olduğunu belirten ve Ortadoğu'daki barışın önemine değinen Bush, İsrail-Filistin barışının artık mümkün gözüktüğünü kaydetti. Bush, Avrupa ve ABD'nin ortak stratejik menfaatlerinin, birlikte, yan yana yaşayan iki devletin oluşmasından geçtiğini söyledi.

  

Ortadoğu'da şiddet ve terörizme son verilmesi çağrısında bulunan, İsrail'in hedefinin de özgür bir Filistin olması ve İsrail'in işgal altındaki topraklardan çekilmesi gereği üzerinde duran George Bush, Filistin halkının demokratikleşmeye cesaretlendirileceğini, Ortadoğu'da daha genel reformlar gerektiğini söyledi ve ”Uluslarımızın geleceği Ortadoğu'nun geleceğine bağlı” dedi.

  

"İRAN TERÖRİZME DESTEK VERİYOR"

 

Bush, İran rejiminin terörizme destek vermeyi ve nükleer silah arayışlarını durdurması çağrısını yineledi. Bush, İran konusunda diplomatik seçenek yolunda gidildiğini, ancak risk kabul edilemeyeceğini söyledi. “Teröristler özgürlük yolunu kesemeyecekler” diyen Bush, 11 Eylül'den beri düşmanın peşinde olduklarını ve terörizmi bulunduğu her yerde izleyerek, karşı mücadele vereceklerini anlattıktan sonra, Avrupalıların bu alanda destek ve katkılarının giderek arttığına işaret etti.

  

"SURİYE LÜBNAN'IN İŞGALİNE SON VERSİN"

 

Suriye'nin Lübnan işgaline son vermesi gerektiğini de kaydeden Bush, “Lübnan halkının özgür yaşama hakkı vardır” diye konuştu.

  

"IRAK'TA DEMOKRASİ İNŞA EDİLİYOR"

 

Irak konusunda ayrıntıya girmediği dikkat çeken ve bu ülkenin halkının özgürlüğü için verilen mücadeleye katılmayan ülkeler bulunduğu ifadesini kullanan Bush, şimdi reformların verim getirdiğini, demokrasi inşa edildiğini, bölgede bir istikrar kaynağı oluşturulduğunu, Irak halkına destek verilmesi gerektiğini, demokratikleşme sürecinin zaman alacağını söyledi.

  

"RAKİPLER MÜTTEFİK OLDU"

 

NATO ve AB'nin genişlemesi ile eski rakiplerin müttefik olduklarını anlatan Bush, diyalogun geliştirilmesinin önem taşıdığı Rusya'nın yerinin de Batılıların yanında olduğunu, ancak bu hedef için demokratikleşme reformları gerektiğini söyledi.

  

Yahudi düşmanlığı ve şiddet gibi unsurların kınanması gereği üzerinde duran ve hoşgörünün önemine değinen Bush, ABD ile Avrupa arasında ekonomik işbirliği ve dayanışmanın gereğini kaydetti, bu alanda mevcut bazı engellerin kaldırılmasının önemi üzerinde durdu.

  

Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt da yaptığı konuşmada, Irak konusundaki uzlaşmazlıkları ima ederek, “Kimin haklı, kimin haksız olduğunu tartışmanın zamanının geçtiğini”, ABD ile Batı Avrupalıların ”ayrı taktikleri izlediklerini, ancak stratejik hedeflerinin aynı olduğunu” söyledi.

  

Verhofstadt, ABD ile Avrupa işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu vurguladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle