GeriDünya Bush, Irak politikasını savundu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush, Irak politikasını savundu

ABD Başkanı George W. Bush, son dönemde Irak'taki saldırılar nedeniyle giderek daha sık eleştirilen Irak politikasını ve liderliğini savunan bir basın toplantısı düzenledi.

Bush, Beyaz Saray'da Rose Garden'da düzenlediği basın toplantısında, Amerikalı gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bu toplantı, Başkan Bush'un, göreve geldiği 2000 yılından bu yana 10'uncu basın toplantısı oldu.

Yaklaşık 45 dakika süren basın toplantısında Bush, Irak Savaşı'nın, ABD'nin ve dünyanın güvenliği için yapılacak doğru şey olduğunu söyledi ve terörist saldırıların, ABD'nin bölgeyi terk etmesini sağlamak için düzenlendiğini, buna karşılık Irak'ı istikrarlı ve özgür bir ülke haline getirinceye kadar bölgeden ayrılmayacaklarını kaydetti. Bush, ''Benim liderliğim altında, dünya daha barışçı, özgür.Ve Amerika daha güvenli'' dedi.

Bush, ''Özgürlüğün düşmanları var. Bu umutsuz saldırılar bizi caydıramayacak. İçinde bulunduğumuz bu zamanda ABD'nin liderliğe ve kongre desteğine ihtiyacı var. Irak ve Afganistan için 87 milyar dolarlık ek bütçenin kongrede kabulü önemli. Başarı için çok kritik'' diye konuştu.

ABD Başkanı, ''Irak'ta teröristler bir uyarı mesajı göndermek istiyorlar. İnsanları kaçırmak istiyorlar. Saldırıların arkasında kim olduğunu tam olarak bilmiyorum. Baasçılar ve teröristler diyebiliriz. Bizim başarımızdan korkuyorlar. Ancak ABD'yi ve özgürlük sever Iraklıları caydıramayacaklar. Teröristler bizim Irak'ı terk etmemizi istiyorlar ama terk etmiyoruz'' dedi.

Bush, Irak'a sızmaya çalışan yabancı teröristlere karşı, sınır güvenliği için, İran ve Suriye ile ''çok yakın çalıştıklarını'' söyleyerek şaşırttı. ABD yönetimi, son dönemde bu iki ülkeyi terörizmedestek verdikleri suçlamasıyla sıkıştırıyor.  
   
''EK ASKER GÖNDERMEYE ABİZAİD KARAR VERİR''
     
Irak'ın halen ''çok tehlikeli bir yer'' olduğunu söyleyen Bush, bölgeye ek asker gerekip gerekmediğine ise, Irak'tan sorumlu Merkez Kuvvetler Komutanı John Abizaid'in karar vereceğini kaydetti.

Bir gazetecinin, ''terörist saldırılar yüzünden yabancı ülkelerin Irak'ın istikrarına katkı için asker göndermekten vazgeçebileceği'' yönündeki bir yorumu üzerine Bush, ''umarım vazgeçmezler. O zaman teröristler kazanmış olur. Teröristlerin istediği bu'' dedi.

ABD'nin Irak'taki eylemlerinin, Irak halkının büyük çoğunluğu tarafından desteklendiğini de kaydeden Bush, barışçı ve özgür bir Irak'ın, bütün bölgeyi değiştireceğine inandığını belirtti.

Başkan Bush, ABD'nin savaşının Müslümanlara karşı olmadığını da vurguladı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle