GeriDünya Bush, ilk affını onun için kullandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush, ilk affını onun için kullandı

Bush, ilk affını onun için kullandı

ABD Başkanı George W.Bush, ilk kez bu konudaki anayasal yetkisini kullanarak, "Ajangate" davasının suçlu bulunan tek sanığı olan Lewis Libby’nin 2.5 yıllık hapis cezasını affetti.

Bush, 1 Mart tezkeresinin TBMM’de reddedilmesinden sonra "Türk ekonomisini çökertelim" demesiyle bilinen Libby’ye verilen cezanın "hapis" bölümünü değiştirdi. Libby, Başkan Yardımcısı Dick Cheney’nin "sağ kolu" ve eski Özel Kalem Müdürü idi.

Ajangate skandalı, Amerikalı bir diplomatın Saddam’ın nükleer silah alma niyeti olmadığı yolunda rapor hazırlamasının ardından örtülü bir CIA ajanı olan eşi Valerie Plame’nin adının basına sızdırılmasıyla patlak vermişti. Libby, yalan beyanda bulunmak ve adaleti engellemeye çalışmaktan suçlu bulunmuştu. 30 ay hapis cezası silinirken, Lewis Libby, 250 bin dolar para cezası ödeyecek ve iki yıl da "şartlı salınma" koşullarına uyacak.

Başkan Bush, mahkeme jürisinin kararına saygı duyduğunu, ancak cezanın çok sert olduğunu söyledi. Skandalı soruşturan ve Lewis Libby’yi resmen suçlayan Özel Savcı Patrick Fitzgerald, cezanın aşırı sert olduğu konusunda Bush ile aynı fikirde olmadığını, adaletin herkes için eşit olduğunu söyledi. Demokratlar öfkeli açıklamalar yaparken, Cumhuriyetçi Parti liderleri de karardan memnunluk duyduklarını kaydettiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle