GeriDünya Bush Demokratların peşinde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush Demokratların peşinde

ABD'nin 43. Başkanı olması kesinleştikten sonra, yardımcısı Dick Cheney ile birlikte yeni yönetimi oluşturma çabalarına hız veren Cumhuriyetçi George Bush'un, kabinesindeki iki önemli bakanlığı Demokratlara vermeyi planladığı bildirildi.

Bush'a yakın kaynaklar, yeni Başkan'ın, tartışmalı seçim sürecinin ardından, bir numaralı önceliği Demokratlarla barışma ve toplumsal uzlaşmaya verdiğini, bu çerçevede Savunma, Hazine ve Enerji bakanlıklarından ikisi için Demokrat isimlerin seçilmesinin beklendiğini belirttiler.

Gözlemciler, Bush yönetiminde görev yapması ihtimali kuvvetli bulunan isimlerden birinin Demokrat Başkan Bill Clinton'ın Hazine Bakanı Lawrence Summers olduğunu kaydettiler.

Summers'ın, Türkiye'de mali piyasalarda yaşanan son sıkıntılar sırasında Ankara'ya destek vermesi ve Uluslararası Para Fonu IMF nezdinde Türkiye nezdinde lobi yapmasıyla biliniyor.

Cumhuriyetçi Parti yetkilileri, Bush'un Enerji Bakanlığı'na getirmeyi düşündüğü Demokrat Senatör John Breaux ile kısa süre içinde Texas'taki karargahında görüşeceğini belirttiler.

Bush ve yardımcısı Cheney'in, en önemli görevlerden biri olan Savunma Bakanlığı için de bir Demokrat ismi düşünebileceği belirtiliyor. Sancılı seçim süreci sırasında, Bush'un yardımcıları bu konuda Demokrat Parti'nin ağır toplarından eski Senatör Sam Nun ile görüşmüşler, ancak Nun, o dönemdeki kaygılar içinde bu öneriyi reddetmişti.

Bush-Cheney ikilisinin, bu görevi yeniden Nun veya bir başka Demokrat isme önerebileceği gibi Enerji ve Hazine bakanlıklarını Demokratlara vermesi durumunda, Savunma Bakanlığı'nın Cumhuriyetçiler'de kalabileceğini belirtiyorlar.

Yönetimde rakip partililere üst düzeyde görev verme girişimi, son dönemde Cumhuriyetçi William Cohen'i Savunma Bakanı yapan Demokrat Bill Clinton yönetimi tarafından başlatılmıştı.

Bush'un kabinesinde görev alması kesinleşen isimler arasında ise, Dışişleri Bakanlığı'na getirilecek olan eski Genelkurmay Başkanı Colin Powell ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice ilk sırayı alıyor. Bush'un yeni kabinesindeki isimleri hafta sonundan itibaren açıklayabileceği belirtiliyor.

Bu arada, Bush'un geçiş yönetimi oluşturmasında karargah olarak kullanılacak olan Beyaz Saray yakınındaki özel bir büronun anahtarları, Bush'un yardımcısı Cheney'e teslim edildi.

ANNAN, BUSH İLE ÇALIŞMAYA HAZIR

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, ABD başkanı seçilen George Bush'a bir kutlama mesajı gönderdi ve "kendisiyle çalışmaya hazır olduğunu" bildirdi.

Mesajında, "ABD-BM ilişkilerinin iyi durumda bulunduğunu" belirten Annan, "BM'nin ABD'nin etkin liderliğine ihtiyacı var. Ayrıca tarih, BM'nin ülkenizin de benimsemiş olduğu eğilim ve çıkarlara eşsiz hizmetler yaptığının göstergeleriyle doludur" ifadesini kullandı.

Annan Bush'a yolladığı mesajda, ABD ile BM arasındaki ilişkilerin sağlam bir temel üzerine oturtulduğunu, bunun istikrarlı, müreffeh ve hukuksal açıdan eşit bir dünya yaratmak için girdikleri taahhütleri yansıttığını ifade etti. Annan, "Size, müşterek evimize hoş geldiniz derken, ben şahsen, sizinle ve kuracağınız yönetimle çalışmayı arzu ediyorum" diye yazdı.

Başkan Bush'un, Bosna'daki ABD barış gücü askerlerini geri çekebileceğini ima etmesi ve barış gücü operasyonlarına yaptıkları katkı konusunu düşüneceğini açıklaması, yeni yönetim ile BM arasındaki ilişkilerin geleceğinin parlak olmayacağı yorumlarına yol açmıştı


Yorumları Göster
Yorumları Gizle