GeriDünya Bush da petrol fiyatından ürktü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush da petrol fiyatından ürktü

ABD Başkanı George Bush, “benzin fiyatlarının rekor seviyede yükselişinden ciddi biçimde kaygılandığını” belirtti.

Bush, Temsilciler Meclisi ve Senatonun ortak çatısı Kongrede iktidardaki Cumhuriyetçi Parti yöneticileriyle görüşürken, petrol fiyatının varilde 121 doları bulmasının, kendileri için derinden kaygı verici husus olduğunu söyledi.

Bush, Irak savaşında masraflara karşı çıkan geleneksel rakip parti Demokratlara yüklenerek, “ekonomide, yeni vergi indirimlerine karşı çıkmayın, tutsat emlak krizinde yardım önerinizi veto ederim” de dedi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve dünyanın sekizinci büyük petrol ihracatçısı Nijerya'da, petrol üretimine ilişkin kaygılar, petrol fiyatlarının zirve yapmasına yol açtı.

Nijerya'da Shell firmasına ait petrol üretim bölgelerine düzenlenen saldırılar nedeniyle şirketin üretimi günlük 164 bin varil azaldı.
ABD dolarının değerinin düşük olması, İran ile Batılı ülkeler arasında Tahran yönetiminin nükleer çalışmaları konusundaki gerginlik ve Irak'ta Amerikan güçleriyle Şii milisler arasındaki çatışmalar da fiyatların artmasında etkili oluyor.

DOLARIN DEĞERİNİN DÜŞÜK OLMASI

ABD Doları'nın diğer önemli para birimleri karşısında değerinin düşmesi, dolar varlıklarını nispeten ucuz olarak gören yatırımcıları petrol gibi diğer emtia alımlarına yönlendirdi.

Doların değerinin düşmesi Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) gelirlerinin satın alma gücünü düşürdü ve dolar kullanmayan bazı tüketicilerin satın alma gücünü artırdı.

OPEC petrol bakanları her ne kadar petrol fiyatları rekor seviyelerde yükselse bile, enflasyon ve doların bunun etkisini yumuşattığını söylüyor.

Bazı uzmanlar yatırımcıların petrolü zayıf dolara karşı korunma amaçlı olarak kullandığını belirtiyor.

FONLAR

ABD Merkez Bankasının geçen yıl ağustos ayının ortasından itibaren faiz oranlarını düşürmesi ve kredi krizinin etkilerini hafifletmek için merkez bankalarının mali piyasalara milyarlarca dolar pompalaması, petrol ve altın fiyatlarını artırdı.

Emeklilik ve diğer fonlardaki yatırımların petrol dahil diğer emtiaya yönelmesi petrol fiyatlarını yükseltti.

TALEP

Petrolde daha önce fiyatlar arza ilişkin kaygılar yüzünden artarken, şu anda fiyatların yükselmesinde dünyanın en fazla petrol tüketen ülkeleri ABD ve Çin'in petrole olan talebinin büyük etkisi bulunuyor.

Dünya petrol talebi artış eğilimini sürdürürken, yüksek fiyatların şimdiye kadar ekonomik büyüme üzerinde sınırlı etkisi oldu.

OPEC'İN ARZI SINIRLAMASI

Dünya petrolünün üçte birinden fazlasını üreten OPEC'in, fiyatların düşmesini engellemek için 2006 yılının sonunda petrol üretimini azaltmaya başlaması da fiyatların yüksek seyretmesinde rol oynadı.

Geçen yıl aralık ayında günlük üretim kapasitesini değiştirmeme kararı alan OPEC, tüketici ülkelerin daha fazla petrol üretmesi çağrılarına rağmen, piyasadaki petrol arzının yeterli olduğunu belirtti.

NİJERYA-İRAN-IRAK

Dünyanın sekizinci büyük petrol üreticisi Nijerya'dan petrol arzı, petrol endüstrisine yönelik saldırılar nedeniyle şubat 2006'dan bu yana kesintiye uğruyor. Petrol şirketlerine göre, saldırılar ve sabotaj nedeniyle Nijerya'nın günlük 564 bin varil petrol üretimi durdu.
Dünyanın dördüncü büyük ihracatçısı İran'ın, nükleer programı nedeniyle Batılı ülkelerle yaşadığı gerginlik, petrol tüketicilerinin İran'ın petrol arzına ilişkin kaygılarını artırıyor.

Irak'ın yıllardır ambargo, savaşın ardından bitmek bilmeyen çatışmalar ve yeterli yatırım olmaması nedeniyle petrol endüstrisinden tam verim alamaması da fiyatların artmasında etkili oluyor.

“PETROL FİYATLARI 200 DOLARI GÖREBİLİR”

Yatırım bankası Goldman Sachs'a göre, “petrol fiyatları gelecek iki yılda, petrol arzının yeteri kadar artmaması nedeniyle 200 dolara kadar yükselebilir.”

İki yıl önce petrol fiyatlarında üç haneli rakamları ilk kez telaffuz eden kuruluşlardan olan Goldman Sachs, piyasanın, fiyatlarda “süper artış” dönüm noktasına yaklaştığını açıkladı.

Banka, gelecek 6 ila 24 ayda petrolün varil fiyatının 150-200 dolara çıkması olasılığının arttığını bildirdi.
“Süper artış” teorisine göre, petrol arzının yeteri kadar artmaması, petrol fiyatlarında dramatik ve sürekli artışa yol açacak ve bu da en sonunda petrol talebinde keskin düzeltmeyle sonuçlanacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle