GeriDünya Bush çaresiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush çaresiz

Bush çaresiz
refid:7447685 ilişkili resim dosyası

ABD Temsilciler Meclisi komitesinde yarın ele alınacak Ermeni tasarısına karşı Bush Yönetimi sadece Ankara’dan taleplerde bulunuyor:

1- Ermenistan kapısını açın. 2- Ali Babacan Ermeni muhatabı Oskanyan ile buluşsun. Beyaz Saray kaynakları, "Kongre’de çoğunluktaki Demokratları ikna edemiyoruz. Ankara mutlaka Demokrat liderliğe ulaşmalı" diyor.

BAŞKAN George W.Başkan Bush Yönetimi’nin, Ermeni karar tasarısının önlenmesinde çaresiz kaldığı, Ankara ve Erivan nezdinde son bir girişimde bulunduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, Beyaz Saray Yönetimi, öncelikle Ankara’nın Ermenistan ile sınır kapısını açmasını istiyor ve bunun Erivan’dan tasarının önlenmesi yönünde olumlu bir adımı getirebileceğini düşünüyor.

Washington, bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Ali Babacan ile Ermeni muhatabı Vartan Oskanyan’ın bir kez daha bir araya gelmesini de istiyor.

Konuyla ilgili kaynaklar, bu girişimden sonuç alınamayacağını ifade ettiler.

Bush Yönetimi, tasarıya karşı "çok yoğun" çaba harcamakla birlikte rakip Demokrat Parti’nin denetimindeki Kongre’yi ikna edemiyor.

TARİHİN TEKERRÜRÜ

Uzman kaynaklar, Ankara’nın hep Beyaz Saray’a yüklendiğini, ancak Ermeni tasarısında "en kilit" ismin ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve çevresindeki Demokrat liderler olduğuna dikkat çektiler.

Bir kaynak şöyle konuştu: "Cumhuriyetçi Başkan Bush ile Demokrat ağırlıklı Kongre hiçbir konuda anlaşamıyor. Demokrat Kongre Cumhuriyetçi Bush’a karşı hareket edince seçimler için puan topluyor. Seçimlere 13 ay kaldı. Birkaç ay sonra önseçim süreci başlıyor. Ankara ne yapıp edip Demokrat Parti’nin Kongre’deki siyasi liderliğine ulaşabilmeli. Kıbrıs nedeniyle uygulanan silah ambargosunda da aynı durum yaşanmıştı. Cumhuriyetçi Beyaz Saray Yönetimi’ni dinlemeyen Demokrat Parti ağırlıklı Kongre ambargo kararı almıştı. Sanki tarih tekerrür ediyor."

Bağlayıcı niteliği olmayan, 106 sayılı ve soykırım iddialarını içeren Ermeni karar tasarısı, yarın ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde gündeme geliyor.

Dul eşe sıcak kucaklama

ABD Başkanı George Bush’un da katıldığı itfaiye gününde duygusal anlar yaşandı. Maryland eyaletindeki Emmitsburg şehrinde her yıl düzenlenen görev başında ölen itfaiyecileri anma günü bu yıl kavurucu sıcak hava altında geçti. Emmitsburg’daki Ulusal İtfaiye Akademisi’nde düzenlenen Ulusal İtfaiye Kayıplarını Anma Töreni’ne katılan Bush, erkek arkadaşını görev başında kaybetmiş bir kadını teselli etmek için sıcak bir biçimde kucakladı. Teksas eyaletinin Denison kentinde yaşayan Teresa Curtis’in itfaiyeci erkek arkadaşı Phillip Townsend, bir fabrika yangınını söndürmeye çalışırken ölmüştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle