GeriDünya Bush bile kurtaramadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush bile kurtaramadı

ABD Başkanı George Bush, Kongre ile dinci ve muhafazakar kesimlerin tüm çabalarına karşın yargıç, 15 yıldır bitkisel yaşam sürdüren kadının gıda borusunun çekilmesine karar verdi. Daha önce, iki kez ölümle yaşam arasında gidip gelen Terri’ye borunun geri takılması için kampanya başlatıldı. Terri’nin en fazla iki haftası var.

FLORIDA’da bitkisel hayatta olan kadın hastanın beslenme ünitesinin, Kongre’nin tüm çabalarına karşın ölümünü sağlamak amacıyla mahkeme kararıyla çıkarılması üzerine bir anda siyasi ivme kazanan trajik olay, gerilim filmine döndü.

15 yıldır bitkisel yaşam sürdüren ve ABD’nin en tanınan hastası haline gelen Terri Schiavo’nun (41) beslenmesini sağlayan boru yargıç kararı uyarınca çıkarılınca, muhafazakar ve dinci kesimler hareke geçerek, beslenme borusunun yeniden takılması için kampanya başlattılar.

BARBARLIK

Başkan George Bush, ünlü aktör Mel Gibson, Florida Valisi Jeb Bush ve Kongre’deki muhafazakarların çabaları, Terri Schiavo’nun yaşam cihazına bağlı olarak hayatta kalmasının devamına yetmedi. Yıllardır süren mahkeme savaşları sırasında, Schiavo’nun borusu daha önce de iki kez çekilmiş, olay tam bir drama dönüşmüştü.

Bush’un liderliğindeki Cumhuriyetçi Parti ve Kongre ile muhafazakar ve dindar kuruluşlar Schiavo’nun yaşam cihazına yeniden bağlanması için yoğun bir kampanya başlattılar. Vali Jeb Bush, idama mahkum olanların bile infazına kadar uzun yılların geçtiğini ifade ederek, yüreğinin Schiavo için paramparça olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, ‘Başkan Bush, kuşkulu olan durumlarda yaşamdan yana karar alınması gereğine inanıyor’ dedi. Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’deki liderlerinden Tom Delay, Yargıç Greer’ın kararını ve yaşam cihazının çalışmasına son verilmesini ‘barbarlık’ olarak niteledi.

Terri Schiavo’nun anne ve babasının avukatı David Gibbs, Federal Temyiz Mahkemesi’ne gideceklerini açıkladı. Kongre’nin de davanın federal mahkemeye taşınması için yasal düzenleme yapacağı belirtiliyor. Bulumia nedeniyle 15 yıl önce geçirdiği bir kalp krizi sonrasında, Schiavo’nun beyninde hasar oluşmuş ve bitkisel hayata girmişti. Gıda borusunun çekilmesinin ardından kadına ne gıda ne de su verilecek, açlıktan ölmesi beklenecek.

En fazla iki hafta yaşar

TERRI Schiavo’nun anne ve babası kızlarının bir gün normal yaşama döneceğini belirterek bakımını üstlenmek istiyorlar. Schiavo’nun yasal bakıcısı konumundaki eşi Michael ise karısının daha önce bu şekilde yaşamak istemediğini söylediğini ileri sürüyor. Terri’yi hayatta tutan boru, 25 şubat günü Yargıç George Greer’ın verdiği karar gereğince çıkarıldı. Terri Schiavo’nun, bir ile iki hafta daha yaşayabileceği belirtiliyor. Uygulama gününün ileri bir tarih olmasının nedeni ise karara karşı çıkan hastanın anne ve babasına, temyiz için zaman tanımaktı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle