GeriDünya Bush Avrupa ile buzları eritti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush Avrupa ile buzları eritti

  Avrupa'da Bush protestosu

Bush, Avrupa ile yeni bir dönem başlattı. ABD Başkanı George Bush ve Almanya Başbakanı Gerhard Schröder,  İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına karşı çıktıklarını belirterek, bunun tüm müttefik ülkelerle ortak hedefleri olduğunu da söyledi.

 

Bush, Mainz Sarayı'nda Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ile yaptığı görüşmeden sonra düzenlenen ortak basın toplantısında, ”Tartışmayı başlatanlar İranlılar. Yapmayacaklarını söylemelerine rağmen uranyum zenginleştirdiler. Bu nedenle kendilerinden hesap sorulmalı. Taleplerimizden vazgeçmeden müzakereler sürdürülecek. Umarım başarılı olunur. İran'ın nükleer silahlara sahip olmasına karşıyız. Bu ortak hedefimiz” dedi.

  

İRAN

 

İran konusundaki çabalarından dolayı Almanya'ya da teşekkür eden Bush, “İran, Irak değil. Almanya'nın mollaları ikna etme çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz” diye konuştu.

  

SURİYE

 

Bush, Suriye'nin Lübnan'dan askerlerini çekmesini ve bu ülkedeki gizli servis faaliyetlerini durdurmasını istediklerini de ifade ederek, Lübnan'da dışarıdan müdahale olmadan özgür seçimlerin yapılmasını istediklerini kaydetti.

 

İŞBİRLİĞİ

 

Gizli servis bilgilerinin karşılıklı olarak iletilmesi konusunda da Almanya'yla çok iyi bir işbirliği içinde olduklarını bildiren Bush, Almanya'nın Irak konusundaki katkılarından dolayı da teşekkür etti ve bu konuda Almanya'nın kısıtlamalarını da anlayışla karşıladığını kaydetti.  

AIDS

 

Dünyada barış ve demokrasiyi yaymak, AIDS'e karşı mücadele etmek için tüm ülkelerle ortaklık aradıklarını belirten Bush, Almanya'nın da ABD'nin en yakın müttefiklerinden biri olduğunu ve ilişkilerinin her zaman iyi olduğunu söyledi.

 

ORTADOĞU

 

Bush, Ortadoğu'da barışın sağlanması için de yardımcı olmaları gerektiğini belirterek, İsrail ile bağımsız bir Filistin devletinin yan yana varolması için çaba harcayacaklarını ve bu konuda başarılı olacaklarına inandığını söyledi.

  

SCHRÖDER'İN AÇIKLAMASI

  

Başbakan Schröder de, İran'ın nükleer silahlara sahip olmaması konusunda ortak bir hedefe sahip olduklarını belirterek, “İhtilafı diplomatik yoldan çözmek istiyoruz. İran'daki çabalarımızın Bush tarafından desteklenmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Bu çabaların başarılı olmasını diliyoruz” şeklinde konuştu.

  

Irak konusunda mevcut olan görüş ayrılıklarının da geçmişte kaldığını tekrarlayan Schröder, demokratik ve istikrarlı bir Irak istediklerini, Iraklıların kendi güvenliklerini sağlayabilmeleri için polis ve askerlerinin eğitimini başarılı şekilde sürdürdüklerini belirtti.

  

ORTADOĞU

 

Schröder, Ortadoğu barış süreciyle ilgili olarak da ABD Başkanı Bush'un bu konuda aktif şekilde destek sağlamak istemesinden büyük mutluluk duyduğunu, bunun çok önemli olduğunu söyledi.

  

Çevre konusunu da görüştüklerini, bu konudaki görüş ayrılıklarının sürdüğünü kaydeden Schröder, buna rağmen Bush ile bu alanda işbirliğinin derinleştirilmesi yönünde karar aldıklarını ifade etti.

  

Schröder ayrıca, Lübnan'ın eski Başbakanı Refik Hariri'nin katilinin bulunması konusunda ortak çaba harcayacaklarını belirtti.

  

NATO VE AB

 

NATO ve AB'nin de yenilenmesi gerektiğini kaydeden Schröder, NATO ve AB'nin siyasi tartışmaların yapılacağı ve stratejilerin görüşüleceği kurumlar haline gelmesini istediklerini söyledi.

  

GÜVENLİK ÖNLEMİ

 

Bush ve Schröder, daha sonra öğle yemeğinde biraraya geldi. Bush'un ziyareti nedeniyle sıkı güvenlik önlemleri alındı. Mainz çevresindeki çok sayıda karayolu trafiğe kapatıldı ve Frankfurt havalimanının 25 dakika süreyle uçuşlara kapatılması yüzünden 104 seferin aksadığı bildirildi.

  

Maniz polisine göre 7 bin kişi bulan göstericinin Bush'u protesto eyleminde olay çıkmadı. 1 kilometre uzunluktaki gösterci topluluğu ellerinde pankartlar ve çeşitli kostümlerle ABD Başkanı'nı protesto etti. 

ABD Başkanı Bush'un eşi Laura Bush ile Schröder'in eşi Doris Schröder-Köpf de, Mainz kentindeki Gutenburg Müzesi'ni gezdi..

Bush, Wiesbaden kenti yakınlarındaki Erbenheim Amerikan üssünü ziyaret ettikten sonra, Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya geçecek ve burada yarın Rusya lideri Vladimir Putin'le görüşecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle