Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bush & Bush dönemi

  Hürriyet Haber
  26.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  ABD'nin yeni Başkanı George W.Bush'un kabinesine atadığı isimler baba George Bush ve Ronald Regan dönemlerinin tanıdık simaları. Bu yüzden ‘Baba-oğul yönetime ortak olacak’ şeklinde espriler yapılıyor.

  ABD'nin çiçeği burnunda Başkanı George W. Bush, kabinesine atadığı bakanların çoğunu, ya babası George Bush, ya da eski başkanlardan Ronald Reagan ile çalışan isimler arasından seçmesi, siyasi çevreler tarafından ‘‘yönetimde baba oğul ortaklığı’’ şeklinde yorumlandı.

  Baba Bush, 20 Ocak'ta and içerek görevine başlayacak oğlunun yeni yönetimi oluştururken yaptığı atamaları da bol bol övdü ve ‘Bu isimlerin birçoğu zaten ya benimle ya da başkan Ronald Reagan ile çalışmıştı. Oğlum süper bir kadro oluşturuyor’ diye konuştu.

  GEORGE İLE GURURLUYUZ

  Amerikan ABC televizyonunun sorularını yanıtlayan baba Bush, ‘Ben ve eşim Barbara’nın, oğlumuz George ile duyduğumuz gururu sözcüklerle anlatmamız imkansız. George, bir ana babaya verilebilecek en büyük ödülü bize verdi' dedi.

  Eski başkan Bush, özellikle oğlu George Bush'un yardımcısı ve kendi döneminin savunma bakanı Dick Cheney'i öve öve bitiremedi. Baba Bush, şunları söyledi:

  ‘Dick, benim elim ayağım, her şeyimdi, şimdi de bütün tecrübesini oğlumun başarısı için ortaya koyacak. Oğlum, Dick Cheney gibi birisiyle çalıştığı için çok şanslı.’

  Oğul Bush'un dışişleri bakanlığına atadığı Colin Powell, hazine bakanlığına getirdiği Paul O'Neill, Beyaz Saray'ın yeni genel sekreteri Andrew Card ve yeni Ulusal Güvenlik Danışmanı Condoleezza Rice, baba Bush'un yönetiminde de çeşitli kademelerde görev almışlardı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı