GeriDünya Bush’a oy vermeyen siyahlar ölsün mü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bush’a oy vermeyen siyahlar ölsün mü

ABD’nin Meksika Körfezi kıyılarını vuran Katrina kasırgası kurbanlarının çoğunlukla siyah olması ve görüntülerde sürekli siyahların bulunması, giderek siyah öfkeye dönüşüyor. Siyah politikacı ve sanatçılar, Bush yönetimini felaketzedelere yardımda ırkçılık yapmakla suçluyor. Siyahlar, Bush’a oy vermedikleri için cezalandırıldıklarını düşünüyor.

KATRİNA kasırgasının açtığı yaralar daha henüz tazeyken, Maryland Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof.Ron Walters, Bush yönetimine yönelik düşündürücü ve kaygı verici bir suçlamayla ortaya çıktı. Walters, ‘Siyahlar çıldırmış durumda. Çünkü, yardım elinin uzanmakta ağır kalmasınının nedenini, siyah olmalarına ve seçimlerde Bush’u desteklememelerine bağlıyorlar. Siyahların bu düşünceden kısa zaman içinde kurtulacaklarını sanmıyorum’ dedi. Politikacılar ile sanatçılar da, geciken yardım çabalarından dolayı seslerini yükselterek, Bush’u, siyahlara karşı duyarsız kalmakla itham ettiler.

Ünlü siyah rahip, politikacı ve insan hakları savunucusu Jesse Jackson, Bush’u duyarsızlık, katı yüreklilik ve ehliyetsizlikle suçladı. Jackson, New Orleans’ta yardım ve tahliye çabalarının yetersiz kalmasında, kurbanların siyah ve fakir olmasının rol oynadığını savunarak, ‘Bu ülkede, fakir insanların ve siyahların acılarına karşı kayıtsızlık var’ dedi.

NBC TV’si tarafından canlı yayımlanan Katrina kurbanlarına yardım konserine katılan ünlü rap şarkıcısı Kanye West de, ‘Siyahlar, Bush’un umurunda değil. Bu ülke, fakirlere, siyahlara mümkün olduğunca yavaş yardım etmek üzere kurulmuş bir yer’ diye konuştu.

Ayrıca, felaketzedeler için ‘mülteci’ sözcüğünün kullanılması da tepki yarattı. Kongre üyesi Diane Watson, ‘Mülteci başka bir ülkeden gelen yardıma muhtaç insana denir. Bu insanlar Amerikan vatandaşı’ diyerek tepkisini dile getirdi.

CESETLERİ YİYORLAR

Ölü sayısının 10 bini aştığı sanılan eyalete 10 bin asker daha gönderilirken, siyah hakları savunucusu Randall Robinson da, New Orleans’taki kasırga kurbanı siyahların, yaşamlarını sürdürebilmek için cesetleri yemeye başladığı yönünde haberler geldiğini söyledi. Robinson, bir yerel gazetede çıkan yazısında, ‘Binlerce siyah, köpekler gibi ölüyor’ dedi. Siyah Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise, yardımların gecikmesinde ırkçılık iddialarını reddederek, ‘Amerikalıların, kime yardım edeceklerine deri rengine göre karar verdiğine inanmıyorum’ dedi.

KESKİN NİŞANCIKORKUSU

Tahliye edilmeyi bekleyen binlerce felaketzedenin toplandığı Superdome adlı kapalı futbol stadyumunun yakınında etrafa rastgele ateş açan bir keskin nişancı korku yarattı. Saldırganın tahliye otobüslerine ve çevredeki askerlere ateş açması üzerine, polis çevredeki herkesin yere yatmasını istedi. Açlık ve çaresizlik nedeniyle akli dengesini yitirmek üzere olduğu sanılan saldırganın kimseye zarar vermeden etkisiz hale getirildiği açıklandı.

Öte yandan Çin Devlet Başkanı Hu Jintao’nun Beyaz Saray’a yapacağı tarihi ziyaret, Katrina Kasırgası ve etkileri nedeniyle iptal edildi.

Siyahlar ve yaşlı beyazlar kaldı

FELAKETZEDELERE yardımın, çoğu yoksul ve siyah olduğu için kasten geciktirildiği yolundaki suçlamalar, ABD gündemine oturdu. 1.4 milyon nüfuslu New Orleans’ın yüzde 67.3’ü zenci. Bunların yüzde 30’u yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Louisianalı Kongre üyesi William Jefferson, ‘Bu insanlar zenci ve yoksul olmasaydı, orada yüzüstü bırakılmazlardı. Onlar kaçamadı, çünkü arabaları ve otele ödeyecek paraları yoktu’ dedi. New Orleans’da muhtaç durumdakiler arasında siyahlar kadar eli ayağı tutmayan yaşlı beyazlar da dikkat çekiyor.

Yetersiz kaldık

Siyah afetzedelerle kucaklaşan Bush, yardımlarda ve kanunsuzluğun önüne geçilmesinde yetersiz kalındığını söyledi, ‘Bu sonuçlar kabul edilemez. New Orleans’ta henüz yeterli güvenlik yok’ dedi.

Kim ne dedi

Cumhuriyetçi senatör David Ritter: Bush yönetimine, afetzedelere yardım sınavında sıfır verdim.

Muhafazakar politikacı Pat Buchanan: Bush’un ilk başkanlık dönemine nasıl 11 Eylül saldırıları damgasını vurduysa, ikinci dönemine de Katrina kasırgası damgasını vuracak.

Jesse Jackson: Demokrasiyi inşa etmek için, Irak’a ulusal muhafızları, helikopterleri ve kaynaklarımızı gönderdik. Ama New Orleans’ı kendi haline bıraktık.

Aktör Pierce Brosnan: Amerika, Başkan Bush denilen şahsın umurunda mı bilmiyorum.

Felaketzede Leroy Fouchea: Burada, Amerika’da yiyecek beklerken öldüler.

Küba’dan doktor ve ilaç yardımı

KÜBA Devlet Başkanı Fidel Castro, Katrina fırtınasının vurduğu ABD’ye 1100 doktor ve 26 ton ilaç yardımı yapılacağını açıkladı. Castro, ABD’ye doktorlarla birlikte 26.4 ton ilaç gönderileceğini de sözlerine ekledi.

TÜRKİYE’DEN YARDIM

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Katrina kasırgasının ardından ABD’ye yardım öneren ülkeler arasında Türkiye’yi de saydı. Rice, felaketin ardından ABD ile gösterilen uluslararası dayanışmaya teşekkür etmek için düzenlediği basın toplantısında, ‘Dünyanın her yerinden yardım önerileri yağıyor. Kanada, Hollanda, İtalya, Rusya, Hollanda, Çin, İsrail, Azerbaycan, Filipinler, El Salvador, Avustralya, Türkiye’den ve birçok başka ülkeden’ dedi.

Felaket, Hollywood’daki ünlüleri de harekete geçirdi. Celine Dion ve Nicolas Cage 1’er milyon dolar, Hilary Duff 250 bin dolar yardım yaptı. Warner Bros. Entertainment şirketi de 500 bin dolar verdi. Ellen DeGeneres ile Morgan Freeman da yardım kampanyası başlattı.

Öncelik beyazlarda ve gelişmiş ülke vatandaşlarında

SULAR altında kalan New Orleans’ta, tahliye aşamasında önceliğin beyaz Amerikalılar’a ve gelişmiş ülke vatandaşlarına verildiği izlenimi doğması Türkler’i de kızdırdı.

Kasırga felaketinde sulara gömülen kentte günlerdir mahsur kalan 4 kişilik Doğancı ailesi, ancak Türk makamlarının yoğun çabalarıyla tahliye edildi. Houstan’a nakledilen Türk aile, yapılan ayrımcılıktan yakındı. Bursalı işadamı İlhan Doğancı ve ailesi, oğullarını bir okula yerleştirmek üzere felaket bölgesinde bulunuyordu.

220 TÜRK VAR

Felaket bölgesinde 70 kadar Türk öğrencinin yanı sıra 150 kadar Türk daha bulunduğu tahmin ediliyor. Telefon hatlarının çalışmaması dolayısıyla bölgeyle haberleşmede sıkıntı yaşanıyor.

Felaket bölgesinde bulunan Türk aile ve öğrencilerin yaralarının sarılmasında kullanılmak üzere Türk-Amerikan Dernekler Federasyonu (TADF) ve Turkish Forum tarafından ortaklaşa bir yardım kampanyası başlatıldı. Kampanyaya bağışta bulunmak isteyenlerin, yardımlarını ‘FTAA Katrina Relief Fund’ adına FTAA 821 United Nations Plaza, Second Floor, New York, NY 10017 adresine ya da ‘FTAA Katrina Relief Fund’ adına JP Morgan Chase Bank, 825 UN Plaza, New York, NY 10017, ABA#021000021, Account # 292502452465 no’lu hesaba gönderebileceği bildirildi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle