Dünya Haberleri

DÜNYA

  Burma'da dev kasırga: 10 bin ölü

  hurriyet.com.tr
  05.05.2008 - 15:01 | Son Güncelleme:

  Güney Asya ülkesi Burma'yı vuran Nergis kasırgasında ölü sayısı 10 bine ulaşırken, kayıp sayısı da 3 bin olarak açıklandı.

  Burma'yı kasırga vurdu...

  En büyük kasırga felaketleri...

  Askeri rejim altında yönetilen Burma'nın güneyini geçen cumartesi günü vuran Nergis kasırgası sonucunda 10 bin kişi yaşamını yitirdi. Devlet televizyonu yaralı sayısını 41 olarak açıklarken yaklaşık 3 bin kişinin de kayıp olduğunu duyurdu. Burma Dışişleri Bakanlığı İrravaddi Deltası'nda yerle bir olan Bogalay ve Labutta bölgelerindeyse on binlerce kişinin ölmüş olabileceğini açıkladı.

  Yollardaki hasar ve telefon sistemlerindeki arıza nedeniyle felaketten  etkilenenlerin sayısı henüz tam olarak saptanamıyor.

  Uluslararası Kızılhaç Teşkilatı yetkilisi Michael Annear, Burma'daki depolardan sağlanan acil yardımların dağıtılmaya başlandığını, ancak çok daha fazla yardıma ihtiyaç olacağını söyledi.

  Öte yandan 46 yıldır iktidarda bulunan askeri yönetim tarafından, saate 190 kilometre hızla esen kasırganın neden olduğu felaketin ardından henüz yardım çağrısında bulunulmadı.

  Ölü sayısı 10 bine çıktı 

  Devlet televizyonu, resmi rakamlara göre şimdiye dek ölenlerin sayısının 10 bin olduğunu, İrravaddi Deltası'nda yerle bir olan Bogalay ve Labutta bölgelerindeyse ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirtti.

  Burma Dışişleri Bakanlığı'ndan daha önce yapılan açıklamada İrravaddi Deltası'nda bütün bölgelere henüz ulaşılamadığı, 10 bin kişinin hayatını kaybetmesinden endişe ettikleri duyurulmuştu. 

  Ülkenin başkenti Yangon'da da birçok binanın çatısı uçtu ve büyük ölçüde maddi hasar meydana geldiği vurgulandı. Öte yandan felaket bölgesine yardım ekipleri gıda ve giyecek göndermek için harekete geçerken, başkent Yangon'da özelikle pirinç ve yiyecek fiyatlarında önemli artış olduğu belirtildi. 

  Yardım çağrısı  

  Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği  (ASEAN), Burma'daki kasırga felaketi nedeniyle üye ülkelerden yardımda  bulunmalarını istedi.

  Tayland, Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Vietnam, Brunei,  Laos, Kamboçya ve Burma'dan oluşan ASEAN'ın Genel Sekreteri Surin  Pitsuvan, yayımladığı bildiride, yaklaşık 4 bin kişinin öldüğü, binlerce kişinin kaybolduğu ve yüzbinlerce kişinin evsiz kaldığı kasırga felaketi nedeniyle üye ülkelerden Burma'ya yardım etmeleri çağrısında bulundu.

  Daha önceki açıklamalarda yetkililer ölü sayısını 351 olarak belirtmişlerdi. Yetkililer ülkenin pirinç ambarı olarak bilinen Irrawaddy deltasındaki köylere ulaşılamadığını ve ölü sayısının yükselmesinden endişe ettiklerini vurgulamışlardı.

  Ölümcül kasırgalardan biri olan tropikal Nergis Kasırgası 1999 yılında Hindistan'ı vurmuş, felakette 10 bin kişi yaşamını yitirmişti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı