Dünya Haberleri

DÜNYA

  Burkina Faso'da askeri darbe

  hurriyet.com.tr
  18.09.2015 - 01:07 | Son Güncelleme:

  Batı Afrika ülkesi Burkina Faso'da Cumhurbaşkanı Michel Kafando ve Başbakan Isaac Zida ile iki bakanı gözaltına alan Cumhurbaşkanlığı Muhafızları, ülkedeki siyasi kurumları dağıttığını açıkladı.

  AFP'nin haberine göre; Yarbay Mamadou Bamba, ulusal televizyon kanalında yaptığı açıklamada, "Yeni 'Milli Demokrasi Konseyi'nin geçiş rejimine son verdiğini ve geçici cumhurbaşkanının tüm yetkilerinin alındığını" duyurdu.

  Burkina Fasoda askeri darbe  Bamba, "Ulusal Geçiş Konseyi dağıtıldı. Bir hükümet kurmak, kapsayıcı ve barışçıl seçimlere öncülük etmek için geniş kapsamlı görüşmeler sürdürülüyor" dedi.

  "AÇIKÇA BİR DARBE"

  Fransız radyosu RFI'a konuşan geçici Meclis Başkanı Cheriff Sy, yaşananları "açıkça bir darbe" olarak nitelendirerek halkı tepki göstermeye çağırdı.

  Burkina Fasoda askeri darbe
  Burkina Faso Cumhurbaşkanı Michel Kafando

  Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler, geçici cumhurbaşkanı ve başbakanın tutuklanmasını kınadı.

  Çarşamba günü ülkenin eski lideri Blaise Compaore'ye bağlı Cumhurbaşkanlığı Alayı üyeleri, kabine toplantısını basıp Cumhurbaşkanı Michel Kafando ve Başbakan Isaac Zida ile iki bakanı gözaltına almıştı.

  Burkina Fasoda askeri darbe
  Askerler, Burkina Faso'nun başkenti Ouagadougou'da Cumhurbaşkanlığı dışında toplanan kalabalığı dağıtmak için havaya ateş açtı.  HOLLANDE'DAN KINAMA

  Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Burkina Faso'da düzenlenen askeri darbeyi kınadı. Hollande, basına yaptığı kısa açıklamada, "askeri yönetim tarafından gözaltına alınan geçici devlet başkanı ve başbakanla bazı kabine üyelerinin derhal serbest bırakılmasını" istedi.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı