GeriDünya Burka korkusu minareyi yasaklattı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  92
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Burka korkusu minareyi yasaklattı

Burka korkusu minareyi yasaklattı
refid:13070749 ilişkili resim dosyası

İsviçre’de minare oylamasında sürpriz sonuç. Yasağın reddedilmesi beklenirken, sandıktan minare yasağına ‘evet’ çıktı. Minare karşıtlarının oyu yüzde 57’yi aştı. Burkalı afişten korkan İsviçreli kadınlar, sandığa giderek “minareye hayır” dedi. Aşırı sağ, bayram yapıyor. Dünya kamuoyu ve İsviçre’deki göçmenler ise şokta.

SANDIK BAŞINA BÖYLE GİTTİLER

İSVİÇRE’de yeni minare yapımına yasak getirilip getirilmeyeceğine karar vermek amacıyla düzenlenen referandumda, seçmenin yüzde 57,5’i yasağa destek verdi. Referandumun kesin sonuçlarına göre, konfederasyonu oluşturan 26 kantondan sadece dördü bu yasağa karşı çıktı. Siyasi yorumculara göre, sonuçta burkalı bir gelecekten endişe duyan kadınların oyu etkili oldu.

Bu sonuç, dünyanın en demokratik sistemine sahip olmasıyla övünen ve Müslüman ülkelerin önemli miktarda mevduatının bulunduğu İsviçre için “büyük sürpriz” olarak yorumlandı. Yasağı, ülkedeki siyasi partiler arasında sadece göçmen karşıtı politika yürüten aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi (SVP) destekliyordu. Göçmenler için “karakoyunlar” tabirini kullanan SVP, minare referandumu için 100 bin imza toplamıştı. Minare karşıtları, Tayyip Erdoğan’ın başbakan olmadan okuduğu ve hapis cezası aldığı, “Minareler süngümüz” şiirini slogan yaptı, seçmeni korkuttu.

İsviçre hükümeti ve İsviçre Parlamentosu, yasağa anayasaya ve din özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyordu. Ancak asıl kaygı verici olan nokta, zengin Müslümanların ekonomik protestolarıyla karşılaşma olasılığı. İsviçre bankalarına para yatıran, bu ülkenin lüks mallarını satın alan ve tatil yörelerine gelen zengin Müslümanların protestolarının, ülke ekonomisi için felaket olacağı uyarısı yapılıyor.

Kadınları korkutan kampanya

Siyasi yorumculara göre yasağın çıkmasında radikal feministlerin yürüttüğü kadınlara yönelik kampanya etkili oldu.
Minareleri, “erkek egemenliğinin ve kadınlara yönelik baskının” sembolü olarak gösterdiler.
Ev kadınları, “Onlara minare hakkı tanırsak, ertesi gün bize burka giydirirler” korkusuna kapıldı.
İnternete “Minare Saldırısı” diye bilgisayar oyunu kondu. “Oyun bitti. İsviçre minareler ülkesi oldu. 29 Kasım’da yasak oyu verin” uyarısı çıktı.

Şimdi ne olacak

Minare yasağına ‘evet’ diyenlerin oyu yüzde 57,5. Bu durumda İsviçre’nin anayasasına minare yasağını yazması gerekecek. İnanç özgürlüğünü garanti eden sözleşmeler çerçevesinde böyle bir yasak Avrupa Adalet Divanı’ndan dönebilir.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle