Dünya Haberleri

DÜNYA

  Buradan vurdular

  Yorgo KIRBAKİ / TİRAN
  24.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Arnavutluk’ta muhalefetin düzenlediği yolsuzluk protestolarında öldürülen 3 kişinin son anları, News 24 adlı televizyon kanalında yayınladı. Görüntüler, 3 kişinin ölümünün sorumlusunun Başbakan Sali Berişa’nın iddia ettiği gibi muhalif provokatörler değil, hükümet binasını koruyan polisler olduğunu ortaya çıkardı.

  ÖLÜMLER BÖYLE GELDİ / WEB TV

  ARNAVUTLUK’un başkenti Tiran’da Cuma günü muhalefetin düzenlediği yolsuzluğu protesto gösterisini kana bulayanların, Başbakan Sali Berişa’nın iddia ettiği gibi muhalefet değil, bizzat Başbakanlık binası içinden, öldürmek amacıyla baş kısma ateş açan özel kuvvetler olduğu ortaya çıktı. Tiran’daki olayları adım adım takip eden Hürriyet muhabiri Yorgo Kirbaki, Başbakan’ın önce inkar etmeye çalıştığı ancak televizyonlarda ateş anının gösterilmesi üzerine geri adım atmak sorunda kaldığı ölüm kapısındaydı. Başbakanlık binasının ana giriş kapısının hemen yanındaki zemin kat kapısından ateş açan polisler için tutuklama emri çıkartıldı.

  Başbakan: 3 göstericiyi muhalifler öldürdü

  20 binden fazla muhalif Arnavut’un, yolsuzluklar içindeki hükümeti protesto etmek amacıyla başkent Tiran’daki gösterisinde 3 kişi ölmüş, aralarında polislerin de bulunduğu 65 kişi de yaralanmıştı. Olayların hemen ardından Başbakan Sali Berişa, muhalefeti darbe girişiminde bulunmakla suçladı ve ölen kişilerin başından vurulduğuna dikkat çekerek, “Küçük kalibreli silahlarla vurulmuşlar. Polis ve özel kuvvet askerinde bu tip silah yok. Muhalif provokatörler yaptı” dedi.

  News 24 ateş eden polisi görüntüledi

  Ancak önceki gece News 24 adlı televizyon başarılı bir haberciliğe imza atarak, Başbakanlık binasından polis ve askerlerin ateş ederken ve vurulan kişiler yere düşerken çekilmiş görüntülerini yayınladı. Başbakan Berişa, görüntüler üzerine geri adım attı ve “Güvenlik kuvvetleri görevlerini yaptı” savunmasında bulundu. 6 polis ve özel kuvvet askeri hakkında tutuklama kararı çıkartıldı. Hükümetin yine televizyonlardan yayınlanan yolsuzluk görüntüleri üzerine halkı sokaklara çağıran muhalefetteki Sosyalist Parti ise, ateş açan polis ve askerlerin tutuklanmadığını belirterek, “Başbakan devlet tarafından işlenen cinayetlerin koruyucusudur” dedi.

  Avrupa’nın en fakir ülkesi

  Arnavutluk, 3340 dolarlık kişi başına milli gelirle Avrupa’nın en fakir ülkesi. Ancak ülke yolsuzlukların da en yoğun olduğu yer. 3.5 milyon nüfuslu ülkede hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısı halkı isyan noktasına getiren diğer bir konu. Asgari ücret 17 bin lek, yani 140 Euro civarında. 20 yıllık bir devlet memuru, polis veya öğretmenin eline ayda 300-400 Euro geçiyor. Başkent Tiran’da 60 metrekarelik bir evin kirası en az 200 Euro. Etin kilosu 6, peynirin kilosu 2-4 Euro. Bir buçuk kilo ekmek 80 cent. Doktor muayenesi ise, 10 Euro. Halk, ‘Devlette rüşvetsiz iş olmaz’ derken, yolsuzluk oranını ise, yüzde 100 olarak belirtiyor.

  Muhalif lider raporlu şizofren
  /images/100/0x0/55eaf0b8f018fbb8f8a0812b
  ARNAVUTLUK Dışişleri Bakan Yardımcısı Edith Harxhi gösterileri düzenleyen ana muhalefetteki Sosyalist Parti Lideri ve Tiran Belediye Başkanı Edi Rama için “O hastaneden şizofren raporlu biri. Maceraperest. 5 evlilik yaptı. Çocuğunu da terk etti” dedi. Hürriyet’in sorularını cevaplandıran Harxhi, dün cenaze törenleri yapılan 3 kişinin de Tiranlı olmadıklarına ve birinin sırf gösteriye katılmak için çalıştığı Yunanistan’dan geldiğine dikkat çekerek, “Göstericiler 80 otobüsle Tiran’a getirildi. Hepsine yevmiye ödediler. Sosyalist Parti’nin hedefi darbe yapmaktı. Ancak bunu başaracak kapasitede değiller” iddialarında bulundu.

  Sosyalistlerin rüşvet iddiaları yalan

  İngiltere’de tanıştığı Türk vatandaşı Güven Gürener ile 17 yıldır evli olan Harxhi, Başbakan Sali Berişa’nın avukat kızı ve oğlu aracılığıyla rüşvet aldığına ilişkin Sosyalistler’in iddiaları hakkında “Yalan. Rüşvet aldıklarına dair tek belge yok. Berişa’nın kızı bir buçuk yıldır yeni doğan çocuğuna bakmak için başkent dışında oturuyor. Buna karşı muhalefet lideri Rama pek çok işadamından rüşvet aldı. Tiran’da bir ihaleyi vermek için bir milyon dolar aldı” diye konuştu.

  Dinamitli otomobil hayal ürünü

  Dışişleri Bakan Yardımcısı, gösteri günü 20 kilo dinamit yüklü bir aracın, başbakanlık binası yakınında bulunduğuna ilişkin iddialar hakkında da “Bilemiyorum. Ulaştırma Bakanı bunu söyledi ama devamında ne oldu bilmiyorum” dedi. Muhalefet çevreleri dinamitli arabanın “hayal ürünü” olduğunu ileri sürdüler./images/100/0x0/55eaf0b8f018fbb8f8a0812d

  Sosyalist lider 3 göstericiyi kırmızı güllerle uğurladı

  ARNAVUTLUK’u karıştıran muhalefet gösterisinde polisin kurşunlarıyla can veren 3 gösterici dün anamuhalefet Sosyalist Parti Lideri Edi Rama’nın da katıldığı cenaze töreninin ardından toprağa verildi. Başkent Tiran’ın 10 kilometre dışındaki Luknas Köyü’nde Herukan Dana adlı göstericinin cenazesine katılan Edi Rama, 3 kişinin boşuna ölmediğini ve yolsuzlukla suçladığı hükümet gidene kadar eylemlerine devam edeceklerini söyledi. Yüzlerce muhalifin katıldığı cenaze töreninin ardından kalabalık başkent Tiran’da polisin ateş açtığı başbakanlık binasının bulunduğu meydana geldi. Muhalifler, ellerindeki karanfilleri bina önüne bıraktılar ve ateş açılmasını lanetlediklerini söylediler. Muhalefet Lideri ile meydana yürüyen kalabalık, Başbakan Sali Berişa’nın, hemen istifa ederek erken seçime gitmesi gerektiğini savundu. Muhalefet Lideri Edi Rama, halkı Cuma günü yeniden hükümeti protesto gösterisi düzenlemeye davet etti.

  Buradan vurdular

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı