GeriDünya Bunun adı mucize
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  13
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bunun adı mucize

Bunun adı mucize
refid:12261137 ilişkili resim dosyası

Tayvan'daki Morakot tayfunu bir köyü yutmuştu. Yetkililer tayfunun köyde yaşayan 700 kişiyi de yuttuğunu tahmin ediyordu. Ancak bugün gelen haberle bir muzice gerçekleşti. Köy yok oldu ama köylülerin hepsi yaşıyor çünkü çamur seli köyü basmadan hemen önce yüksek bir tepeye kaçmışlar.

Tayvan'da yağmurla gelen felaket

Doğanın gücü

Askeri yetkililer, adanın güneyindeki dağlık bölgede yer alan dört köyün sakinlerinin evlerinin çamur ve kayaların altında kalmasından önce yüksek bir yere çıkmayı başardığını belirtti. Tayvan Merkez Haber Ajansının haberine göre, bu köylülerin yerleri uydu telefonuyla tespit edildi ve köylülere yiyecek gönderildi. Helikopterler yaralı köylüleri taşıyor.   

TAYFUN 100 KİŞİYİ YUTTU

Ancak kurtarma çalışmalarına katılan yetkililer halen çok sayıda kişinin kayıp olduğunu açıkladı. Tayvan'ın son 50 yıl içinde maruz kaldığı en şiddetli tayfun olan Morakot, adada en az 63 kişinin ölümüne yol açtı. Tayfun nedeniyle Asya'da yaşamını kaybedenlerin sayısı 100'ü geçiyor.

Bu yılın sekizinci tayfunu olan Morakot, Çin'in Zhejiang, Fujian, Anhui ve Jiangsu eyaletlerinde de sel ve toprak kayması gibi ciddi felaketlere neden oldu.

ÇİN'DE 11 MİLYON KİŞİ ETKİLENDİ

Çin Devlet Sel ve Kuraklıkla Mücadele Merkezi'nden verilen bilgiye göre, Çin'in ana kesiminde 11 milyondan fazla kişinin yaşamını olumsuz etkileyen Morakot tayfunu, 8 kişinin ölümüne, 3 kişinin kaybolmasına ve yaklaşık 1,5 milyar dolar tutarında doğrudan ekonomik kayba yol açtı. Çin' de 1 milyon 570 bin kişi güvenli yerlere taşınmak zorunda kaldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle