GeriDünya Bumin'den Kanadoğlu'na sert yanıt
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bumin'den Kanadoğlu'na sert yanıt

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu`nun Anayasa Mahkemesi`ne gönderdiği yazıyla ilgili olarak, 'davaların geciktirildiğinin ileri sürülmesi, Başsavcılık makamının sorumluluğu ve ağırlığı ile bağdaştırılamamaktadır' dedi.

Bumin, Kanadoğlu`nun yazısında

ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN
KUTAN'IN TALEBİNE RET


Anayasa Mahkemesi, SP Genel Başkanı Recai Kutan`ın kapatılan FP`nin Genel Başkanı sıfatıyla ``FP`nin kapatılmasına ilişkin kararının kaldırılması`` istemini reddetti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, bugünkü gündeme ilişkin bilgi verirken, Kutan`ın başvurusunun oybirliği ile reddedildiğini bildirdi.
Anayasa Mahkemesi`nin, HADEP`in kapatılması davası ile AK Parti ile ilgili başvurularının karara bağlanmasının Anayasal ilkeler göz ardı edilerek geciktirildiğini ileri sürdüğünü belirtti.

Anayasa`nın 6. Maddesi`ne göre, hiç kimse veya organın kaynağını Anayasa`dan almayan yetkiyi kullanamayacağına işaret eden Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı`nın Anayasa Mahkemesi`ni uyarma gibi bir görevinin bulunmadığını söyledi.

Bu konunun basın önünde tartışılmaması gerektiğini belirten Bumin, "Cumhuriyet Başsavcısı`nın işlerin hızlandırılması dışında bir amaçladavrandığını düşündürmektedir" dedi.HADEP Davası`nda, DGM`lerdeki davaların delil olarak gösterildiğini belirten Bumin, "bu durum göz ardı edilerek davaların geciktirildiğinin ileri sürülmesi, Başsavcılık makamının sorumluluğu ve ağırlığı ile bağdaştırılamamaktadır" diye konuştu.

"YARGITAY CUMHURİYET BAŞSAVCISI YETKİLERİNİ AŞMASIN"

Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin, ``Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı`nın da görev ve yetkilerinin belirlendiği Anayasa ve usul yasalarında, savcılık görevini yürüttüğü mahkemeyi, yetkilerini aşarak kendine göre neden ve amaçlarla uyarma görevi bulunmamaktadır`` dedi.

Bumin, Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerinin görevlerini bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç kimsenin hatırlatmasına, telkinine ve tavsiyelerine gerek duymadan aynı kararlılık ve özenle sürdüreceğinden kuşku duyulmaması gerektiğini söyledi.

Mustafa Bumin, Anayasa Mahkemesi`nde, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu`nun Yüce Mahkeme`ye yaptığı başvuruyla ilgili olarak heyet tarafından oybirliği ile açıklanması istenen metni, gazetecilere okudu.

Bumin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından basına açıklandıktan sonra mahkemeye gönderilen yazıda, Halkın Demokrasi Partisi`nin (HADEP) kapatılması davası ile Adalet ve Kalkınma Partisi`ne ilişkin başvuruların karara bağlanmasının, Anayasal ilkelergöz ardı edilerek geciktirildiğinin ileri sürüldüğünü anımsattı.

Anayasa`nın 6`ncı maddesine göre, hiç bir kimse veya organın, kaynağını Anayasa`dan almayan bir devlet yetkisini kullanamayacağına işaret eden Bumin, şunları kaydetti:

``Diğer anayasal kurum ve kuruluşlar gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı`nın da görev ve yetkilerinin belirlendiği anayasa ve usul yasalarında savcılık görevin yürüttüğü mahkemeyi yetkilerini aşarak kendine göre neden ve amaçlarla uyarma görevi bulunmamaktadır.

Esasen, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı`nın belirttiği dava ve işlerin hangi nedenlerle görüşülemediğini en iyi bilebilecek ve ne zaman gündeme alınabileceğini öğrenebilecek konumda bulunduğu tartışmasızdır. Bu bağlamda, söz konusu işlerin mahkememizce Ocak ayının ilk yarısında gündeme alınacağının kararlaştırıldığını öğrenmesi olanaklı iken bunu yapmayarak konuyu kamuoyu önünde tartışmaortamı içine çekmesi, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı`nın işlerin hızlandırılması dışında bir amaçla davrandığını düşündürmektedir.

HADEP davasının bugüne kadar sonuçlandırılamamasının asıl nedeni, Devlet Güvenlik mahkemelerinde görülmekte olan geniş kapsamlı ve çok sanıklı davalara ait iddianamelerdeki olayların bu davada da delil olarak gösterilmesidir. Bu durum göz ardı edilerek davanın geciktirildiğinin ileri sürülmesi, başsavcılık makamının sorumluluğu ve ağırlığı ile bağdaştırılamamıştır. Ceza usul hukuku uygulamalarındabugüne kadar görülmemiş biçimde mahkemeyle savcısı arasındaki olağan yazışma düzeni içinde değerlendirilebilecek bir istemin basına açıklanması, kimi hukuksal kaygıların ötesinde görülmüştür.Türkiye Devleti`nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütün olduğu bilincinde, temel hak ve özgürlüklere dayanan demokratik laik hukuk düzenine bağlı kalarak, Anayasayı koruma görevini doğruluk, tarafsızlık ve hakka saygı duygusuyla sadece vicdanına göre yerine getirme inancı içinde olan Anayasa Mahkemesi Başkan ve üyelerinin görevlerin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hiç kimsenin hatırlatmasına, telkin ve tavsiyelerine gerek duymadan aynı kararlılıkve özenle sürdüreceğinden kuşku duyulmamalıdır.``

``AMAÇ İŞLERİN HIZLANDIRILMASI DEĞİLDİR``

Anayasa Mahkemesi Başkanı Bumin, açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ``Açıklamanızda, `Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı`nın yazısı, işlerin hızlandırılması dışında bir amaçla davrandığını düşündürmektedir` dediniz, bu amaç nedir?`` diye sorması üzerine, ``Anlaşılamamıştır. Siz biliyorsanız bize söyleyin. Amacın işlerin hızlandırılması olmadığı, toplantımızda oybirliğiyle kabul edilmiştir. Bunun altında bir başka neden varsa, o da tarafımızdan bilinmiyor`` diye konuştu.

Bumin, ``Başsavcı Sabih Kanadoğlu, AK Parti`ye ilişkin başvurusunda, tedbir de istemişti. Aradan 4.5 ay geçti. Bu uzun bir süre değil mi?`` sorusuna da şu yanıtı verdi:

``Dayandığı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi`nde (AİHM) bile davaların 2 yılı aşkın bir zaman içerisinde sonuçlandırıldığı AİHM Başkanı tarafından bize bizzat ifade edilmiştir. AİHM Sözleşmesi`nin 6`ncı maddesinin 1`inci fıkrasında adil yargılanma esasının kendi mahkemelerinde bile yerine getirilmediğinin hatırlatılması üzerine AİHM Başkanı, `Haklısınız. Bizim de bir şeyler yapmamız lazım` dedi. Bu, yargının genel sorunudur. Biliyorsunuz pek çok dava var ve çok yoğun şartlar altında çalışılıyor. O bakımdan 4 ay geç sayılmaz.``

Kanadoğlu ile yazıyı göndermeden önce görüşüp görüşmediklerinin sorulması üzerine Bumin, ``Hayır olmadı. Ben, mahkeme başkanı olarak isterdim ki çok değişik vesilelerle biraraya geldik, bana hatırlatılsın isterdim. Ne öncesinde ne de sonrasında kendisi böyle bir arzu duymadı`` dedi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle