GeriDünya Bulgarlar eski krala verdikleri mülkü geri alıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulgarlar eski krala verdikleri mülkü geri alıyor

Bulgaristan Bölgesel Geliştirme Bakanlığı, eski kral Simeon Sakskoburgotski'nin ailesine verilen 3 sarayı geri almak üzere yasal işlem başlatılacağını açıkladı.

Bakanlığın Basın Merkezinden yapılan açıklamada, başkent Sofya'nın girişinde, geniş bir parkın içinde bulunan "Vrana", Borovetz kayak merkezindeki "Tzarska Bistritza" ile aynı bölgedeki "Sitnyakovo" saraylarının devlete iadesi için üç ayrı dava açılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, yapılan hukuki araştırmada, söz konusu sarayların Sakskoburgotski'nin babası Kral 3. Boris'e yasa dışı yollardan verilmiş olduğu tespit edildi.
Bu arada Sakskoburgotski'ye bir süre önce, ailesine ait olduğu gerekçesiyle iade edilen "Sarıgöl" adlı döndüncü bir sarayın da yeniden devletleştirilmesi için girişimde bulunulacağı öğrenildi.

KRALIN ÇÖKÜŞÜ

Bulgaristan'da 1944 yılında darbeyle iktidara gelen Bulgaristan Komünist Partisi'nin 1947 yılında düzenlediği referandum sonucu ailesi ile birlikte sınır dışı edilen Sakskoburgotski, 50 yıl sürgünde yaşadı.

Ekonomik ve siyasi krizin yaşandığı 2001 yılında sürgünden dönerek, yeniden Bulgar pasaportuna kavuşan eski kral, kurduğu İkinci Simeon Ulusal Hareketi (NDSV) adlı partisi ile parlamento seçimini kazanarak, başbakan olmayı başardı.

Sakskoburgotski, siyasi istikrarsılığın hakim olduğu ortamda "800 günde Bulgaristan'ı refaha kavuşturacağım" vaadi ile halk arasında adeta "kurtarıcı" olarak görüldü.

2005 yılına kadar süren başbakanlığı döneminde güçlü bir hukuki danışman ekibi kuran Sakskoburgotski, "ailesine ait oldukları" gerekçesiyle yaklaşık 800 milyon dolarlık mülkü devletten geri almayı başardı.

Siyaseti kadar mal varlığı ile de kamuoyunun gündemini meşgul eden Sakskoburgotski, 2005 yılında yapılan parlamento seçimi sonunda da iktidar ortağı oldu.
Ancak NDSV partisi Sakskoburgotski'ye olan halk desteğinin giderek azalması üzerine 2009 yılında yapılan seçimlerde yüzde 4'lük barajı dahi aşamayarak, parlamentoya giremedi. Sakskoburgotski, seçim hezimetinin ardından partisinin genel başkanlığından istifa etmek zorunda kaldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle