Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bulgaristan'da 'Türk' gerginliği

  A.A.
  20.02.2006 - 13:42 | Son Güncelleme:

  Bulgaristan'da “Millet-Trakya” ve ”Ulusal Azınlıklar Birliği” adlı iki sivil toplum örgütü tarafından yazılan ve imza kampanyası başlatılan bir dilekçe ortalığı karıştırdı.

  Bulgar basın kuruluşlarına faksla gönderilen dilekçede, aralarında ”Türklere azınlık haklarının tanınması”, “Türkçenin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi”, “etnik kökenli parti kurma yasağının kaldırılması” ve “Türk devlet üniversitesi açılması” gibi isteklerin de bulunduğu 10 madde yer alıyor.

  Bulgaristan'da Türklerin yoğunlukta yaşadığı bölgelerde ve Türkiye'de yaklaşık 15 gündür imzaya açık tutulan dilekçeye, bugüne kadar Bulgaristan vatandaşı toplam 6 bin 500 Türkün imza attığı bildirildi. Şubat ayı sonuna kadar sürecek kampanya sonunda 10 bin imzaya ulaşılması bekleniyor.

  Cumhurbaşkanlığı, Parlamento Başkanlığı, Başbakanlık ve NATO üyesi ülkelerin büyükelçilerine gönderilecek dilekçe, Bulgar basınında geniş yer buldu. Ülkenin en yüksek tirajlı iki gazetesi “Trud” ve “24 Saat”, imza kampanyasını bugünkü sayılarında manşet haber olarak verdiler.

  Trud gazetesi, “6500 Türk devlet içinde devlet istiyor” başlığını kullanırken; “24 Saat” gazetesi, “Hayali dernekler Türk azınlığı kışkırtıyor” yorumunu yaptı.

  HÖH'ÜN TEPKİSİ

  Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu ve iktidardaki koalisyon hükümetinin ortağı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ise dilekçeyle ilgisi bulunmadığını açıkladı.
  HÖH milletvekillerinden Ahmet Hüseyin, dilekçeyi yazan kişilerin Bulgaristan'daki gelişmelerden habersiz olduğunu belirterek, ”Bulgaristan Türk azınlığının varlığını çoktan kabul etti. Bu tür girişimler ülkeye zarar verir” diye konuştu.

  Adları fazla duyulmamış iki dernek tarafından hazırlanan dilekçede, ayrıca “özel azınlıklar yasası çıkarılması”, “Türkçenin okullarda zorunlu ders olarak okutulması”, “azınlıklar bakanlığı kurulması” ve “devlet radyo ve televizyonlarında Türkçe yayınlar yapılması” gibi istekler de yer alıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı