GeriDünya Bulgaristan'da seçime katılım az
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulgaristan'da seçime katılım az

Bulgaristan`da Cumhurbaşkanlığı seçimlerininn bugün yapılan ilk turunda oy verme işlemi sürerken, seçime katılma oranının beklenenin çok altında olduğu bildirildi. Yüksek Seçim Kurulu`ndan edinilen bilgiye göre, seçime katılma oranı öğle saatlerine kadar ortalama yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Seçimlerde en güçlü aday olarak gösterilen Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov da oyunu eşi Antonina Stoyanova ile birlikte Sofya`da 27`nci seçim merkezinde kullandı. Petar Stoyanov, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, ``Tanıdık birine oy verdim`` diye konuştu.

Seçim kampanyası nedeniyle Cumhurbaşkanlığı makamında bazı işlerinbiriktiğini ifade eden Stoyanov, bu yüzden bugünü makamında çalışarak geçirmeyi düşündüğünü söyledi. Stoyanov, sabah saatlerinde seçime katılma oranının düşük olmasının normal olduğunu da belirterek, ``Öğlenden sonra oranın yükseleceğine inanıyorum`` dedi.

Bu arada, seçimlerde Petar Stoyanov`un en büyük rakipleri olarak gösterilen BSP Genel Başkanı Georgi Pırvanov ile İçişleri eski bakanlarından Bogomil Bonev de oylarını kullandı.

Georgi Pırvanov, seçimlerin iyi geçeceğini umut ettiğini belirterek, ``Artık söz halkın`` diye konuştu.

Seçimlere ``Güçlü Cumhurbaşkanı`` sloganıyla giren Bogomil Bonev de oy kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, Bulgaritan vatandaşlarının bugüne kadar seçilen Cumhurbaşkanları konusunda büyük hayal kırıklığı yaşadığını öne sürdü.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı, oy verme işleminin ülke genelinde olaysız sürdüğünü açıkladı. Yüksek Seçim Kurulu`na da öğle saatlerine kadar herhangi bir ciddi ihbar gelmediği bildirildi.

Oy verme işlemi saat 19.00`a kadar devam edecek. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turuyla ilgili olarak resmi olmayan kesin sonuçların gece yarısına doğru açıklanması bekleniyor"


Yorumları Göster
Yorumları Gizle