GeriDünya Bulgaristan Irak'taki askerlerini geri çekiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulgaristan Irak'taki askerlerini geri çekiyor

Bulgaristan'ın Irak'taki askeri birliğini çekeceği açıklandı.

Görevine yaklaşık iki hafta önce başlayan Savunma Bakanı Nikolay Tzonev, Bağdat'a yakın Eşref mülteci kampının güvenliğinden sorumlu Bulgar birliğinin artık görevini tamamladığını belirterek, şunları söyledi: "Gerek Eşref mülteci kampının dağıtılması, gerekse Irak'taki son gelişmeler göz önüne alınarak Bulgar askeri birliğinin en kısa sürede ülkeye geri getirilmesi kararına varılmıştır. Bulgar ordusu, parlamentonun kendisine verdiği görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir."

Tzonev, Bulgar askerlerinin çekilmesi konusunda kesin bir tarih vermek istemediğini de kaydederek, "Geri dönüş mümkün olan ek kısa süre içinde olacaktır. Ayrıca, güvenlik açısından kesin bir tarih vermemiz doğru olmaz" dedi.

"DİSİPLİNSİZLİĞE TAVİZ YOK"

Bulgaristan Savunma Bakanı Tzonev, Bulgaristan ordusunda disipline büyük önem vereceklerini ve ast-üs ilişkilerinin yeniden gözden geçirileceğini de vurguladı.

"Disiplinsizliğe taviz yok" diyen Tzonev, Afganistan'da Kabil havaalanında görev yapan ve alkol alarak olay çıkaran 2 Bulgar subayın ülkeye getirileceğini ve haklarında soruşturma başlatılacağını bildirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle