GeriDünya Bulgaristan hükümeti parlamentodan güvenoyu istedi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulgaristan hükümeti parlamentodan güvenoyu istedi

Bulgaristan Hükümeti parlamentodan güvenoyu talebinde bulundu.

Bakanlar Kurulu Basın Merkezinin açıklamasında, Boyko Borisov hükumetinin, uyguladığı politikaların parlamento tarafından destek görüp görmediğinin belirlenmesini istediği bildirildi.

Talep gerekçelerinde hükümetin yıllarca ertelenen reformları yapmaya çalıştığı ifade edilerek, şu görüşlere yer verildi:

"Yıllarca süren yolsuzluklarla mücadele eden hükümet, 1989 yılı sonrası ülkeyi yöneten tüm hükümetlerin bu yöndeki çalışmalarını engellemeye çalışan güçlere karşı verdiği mücadelenin desteğini bir kez daha görmek istiyor."

SİYASİ GERGİNLİK

Yolsuzlukla mücadele gerekçesiyle politikacıların, bürokratların ve işadamlarının telefon görüşmelerinin dinlenmesi için 55 milyon avro yıllık bütçe ayıran Borisov hükümeti, muhalefet partileri tarafından sert bir dille eleştiriliyor.

Aralarında bakanların da bulunduğu bir çok üst düzey bürokratın telefon görüşmelerinin basına sızması ile ülkede patlak veren "telekulak" skandalı üzerine muhalefet patileri hükümet için gensoru önergesi vermeye hazırlanıyordu.

Muhalefetin bu atağını anlayan hükümet, kendi kendine gensoru önergesinde bulunarak muhalefeti devre dışı bırakmayı amaçlıyor.

Bulgaristan anayasası göre, hükümet hakkında aynı gerekçeye dayalı gensoru önergeleri arasında en az 6 aylık süre geçmesi gerekiyor. Bu durumda Borisov hükümetinin, tüm çalışmaları konusunda parlamentodan istediği güvenoyunun onaylanması halinde, muhalefet en az 6 ay hükümet hakkında gensoru önergesi hazırlayamayacak.

240 sandalyeli parlamentoda 117 milletvekili bulunan iktidardaki GERB partisi oylamada çoğunluğu sağlamak üzere ırkçı ve aşırı milliyetçi ATAKA partisinin 20 kişilik grubundan destek bekliyor.

ATAKA lideri Volen Siderov, Başbakan Boyko Borisov'a verdikleri desteğin koşulsuz olduğunu söyleyerek hükümete yeşil ışık yaktı.

Parlamento Genel Kurulunda gensoru ile ilgili görüşmelerin perşembe, oylamanın da cuma günü yapılması bekleniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle