GeriDünya Bulgar Kralı Başbakan oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bulgar Kralı Başbakan oldu

Yıllar sonra ülkesine dönen eski Bulgar Kralı 2. Simeon, Başbakan olmayı kabul etti. Simeon'un kabinesinde Türk bakanlara da yer vermesi bekleniyor.

Bulgaristan'da yıllar sonra ülkesine dönen Kral 2'nci Simeon Başbakan olmayı kabul ettiğini açıkladı. Pazar günü görevi resmen devralacak Simeon'un kuracağı kabine de Türk bakanlara da yer vermesi bekleniyor. Simeon'un Başbakanlığı kabul etmesi ile birlikte Bulgaristan içinde Krallık sıfatını da kaybetmiş oldu.

Bulgaristan'da 17 Haziran'da yapılan seçimlerin ardından yeni kurulacak koalisyon hükümetinden başbakanın kim olacağı kesinleşti. Seçimlerden büyük başarıyla çıkan ve 240 sandalyeli parlamentoda 120 milletvekilliği kazanan ''2'nci Simeon Ulusal Hareketi''nin (NDSV)lideri eski Kral 2'nci Simeon, başbakanlık görevini kabul edeceğini bugün resmen açıkladı.

PAZAR GÜNÜ RESMEN GÖREVİ ALACAK

2'nci Simeon, hükümetin kurulması çalışmaları ile ilgili olarak busabah Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov ile biraraya geldi. 2'nci Simeon, görüşmenin ardından yaptığı kısa açıklamada, başbakanlık görevini kabul etme kararı aldığını bildirdi. 2'nci Simeon, ''Büyük heyecan ve sorumlulukla başbakanlık görevini kabul edeceğim'' dedi.

Cumhurbaşkanı Petar Stoyanov'un 15 Haziran Pazar günü 2'nci Simeon'u yeni hükümeti kurmakla resmen görevlendireceği açıklandı. Bulgaristan Anayasası'na göre, 2'nci Simeon'un görevi aldıktan en geç bir hafta içinde yeni hükümeti kurması gerekiyor.

KOALİSYON HÜKÜMETİ 

NDSV'nin hangi siyasi partilerle koalisyona gireceği konusundaki görüşmeler de sürüyor. 2'nci Simeon'un koalisyon hükümetini üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) ÚÏS kurmasına kesin gözüyle bakılıyor. Koalisyon hükümetinde HÖH'ün bir başbakan yardımcılığı ve en az 2 bakanlık ile temsil edileceği tahmin ediliyor.

Bulgaristan'da seçimler sonunda 240 sandalyeli parlamentoda NDSV 120, Başbakan İvan Kostov'un liderliğini yaptığı Birleşik Demokratik Güçler (ODS) 51, Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) 48 ve üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH ise21 milletvekilliği kazanmıştı.

KRALLIK SIFATI 

2'nci Simeon'un başbakanlık görevini kabul etmesi krallık sıfatının ne olacağı tartışmalarını da başlattı. 2'nci Simeon, başbakan olarak mevcut cumhuriyet anayasası üzerine yemin edeceği için krallık sıfatından vazgeçmiş olacak. 

Yakın çevresinden edinilen bilgiye göre, 2'nci Simeon yemin etmeden önce krallık sıfatını büyük oğlu Kiril Sakskoburgotski'ye devredecek. Böylece hem kendisi siyaset olarak özgür kalacak, hem de ailesinin krallık sıfatı devam etmiş olacak.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle