GeriDünya Merkel, borsayı işaret etti ve partileri uyardı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Merkel, borsayı işaret etti ve partileri uyardı

Merkel, borsayı işaret etti ve partileri uyardı

Almanya’da koalisyon müzakereleri son kez bir gün daha uzatıldı. Partiler bugün ya koalisyonu kurmada anlaşacak, ya da hükümet kurulamayacak ve erken seçime gidilecek. “Bu son” diyerek müzakere masasına oturmaya giden parti temsilcileri, ilginç açıklamalarıyla dikkati çekti.

ALMANYA’da yeni büyük koalisyon hükümeti için yürüyen müzakerelerde bir gün daha uzatmalara gidildi. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU/CSU) ile Sosyal Demokratlar (SPD) başlangıçta pazar akşamı koalisyon müzakerelerini sonlandırmayı programlarına aldı. Ancak pazar akşamı bir uzlaşmaya varamayan parti yetkilileri, müzakereleri bir kez daha uzattı.
Bu sabah saat 09.00’da koalisyon sözleşmesini kamuoyuna açıklamayı planlıyorlardı. Ancak pazartesi akşam geç saatlere doğru sağlık ve iş sözleşmeleri üzerine uzlaşma sağlanamadı. Bunun üzerine Hıristiyan Birlik bir gün daha müzakereleri uzatmayı önerdi.
Parti yetkilileri ve liderler bu sabah saat 10.00’da CDU Genel Merkezi’nde yeniden müzakere masasına oturdu. Görüşmelerin geceye sarkabileceği ihtimali de var. Anlaşma sağlanırsa, yarın sabah koalisyon sözleşmesi, kamuoyuna açıklanacak. Sağlanamazsa, erken seçim yolda.

Merkel, borsayı işaret etti ve partileri uyardı
Martin Schulz

MERKEL’DEN UYARI
Toplantıya giderken açıklama yapan CDU lideri ve Başbakan Angela Merkel, “Herkes acı veren tavizi vermek zorunda. Ülkenin refahı söz konusu” dedi. Merkel, borsadaki gelişmelere bakıldığında Almanya’nın nasıl bir dönemden geçtiğinin çok iyi anlaşılacağını söyledi.
CSU Genel Sekreteri Andreas Scheuer de, “Artık uzatma yok, bu gece bitirmek zorundayız” diye konuştu.
SPD lideri Martin Schulz ise “Uzatmalar gerekiyordu ama bugün müzakerelere nokta koyuyoruz!” açıklamasını yaptı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle