GeriDünya Büfeci cinayetleri belgesel film oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Büfeci cinayetleri belgesel film oldu

Büfeci cinayetleri belgesel film oldu
refid:6962155 ilişkili resim dosyası

Alman ZDF televizyonu 8 Türk’ün öldürüldüğü ve hálá çözülemeyen seri cinayetleri belgesel film yaptı. Kurbanların ailelerinin de konuştuğu belgesel, 4 bölüm halinde gösterilecek. İlk bölümü 1 Ağustos Çarşamba günü ekrana gelecek olan belgeselde, cinayetleri çözmek için oluşturulan özel ekibin başkanı Wolfgang Geier, katillerin yakalanması için binlerce ipucu üzerinde durduklarını belirtti.

ALMANYA’nın çeşitli kentlerinde sekizi Türk, biri Yunanlı dokuz kişinin kurban gittiği cinayet serisi, belgesel film konusu oldu. ZDF televizyonu, ilki 9 Eylül 2000’de çiçekçi Enver Şimşek’in Nürnberg’deki dükkanında öldürülmesiyle başlayan cinayetlere ışık tutmak amacıyla 4 bölümlük belgesel hazırladı. İlk bölümü 1 Ağustos Çarşamba günü saat 22.45’te gösterilecek olan belgesel, "Der Fall: Jagd nach dem Phantom" ismini taşıyor.

PROFESYONEL TETİKÇİ

Yönetmen Sbylle Bassler tarafından yapılan belgeselde Nürnberg’deki ilk cinayetten Kassel’de işlenen ve internet kafe sahibi Halit Yozgat’ın öldürüldüğü 6 Nisan 2006 tarihindeki son cinayete kadar, tüm olaylar bir bir ele alınıyor. Açıkta kalan birçok soruya görüşlerine başvurulan kişiler cevap bulmaya çalışıyor. Hepsi 7.65 kalibreli Ceska 83 tipi silahla işlendiği belirlenen cinayetlerin teker teker canlandırıldığı filmde, aynı zamanda ölenlerin ailelerinin duygularına yer veriliyor.

Diğer yandan Münih Kriminal Dairesi uzmanı Alexander Horn, cinayeti işleyen katillerin zevk için adam öldürmekten çok, belli bir görev için seçilmiş profesyonel tetikçiler olduğunu vurguluyor. Seri cinayetleri aydınlatmak için kurulan "SOKO Bosporus" isimli özel ekibin başkanı Wolfgang Geier ise, şimdiye kadar gördüğü olayların en gizemlisi olarak yorumladığı cinayetlerin kendileri için kriminal ve lojistik açıdan en büyük işlem olduğunu söylüyor. Geier, "Şimdiye kadar 5 bin kişi kontrol edildi. 12 milyon telefon konuşması takip edildi. Binlerce iz sürüldü. 42 milyon data kontrol edildi. Ancak henüz hiçbir şey net değil. Katil veya katillerin yeniden harekete geçeceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle 150 kişilik ekip geceli gündüzlü çalışarak seri katillerin yakalanması için uğraş veriyor" diye konuşuyor.

Filmde kendileri ile söyleşi yapılan Türk esnaf da, korktuklarını belirtiyor ve olay çözülmeden huzur bulamayacaklarını aktarıyor.

Yakınları konuştu

Alman ZDF kanalının hazırladığı belgeselde seri cinayetlerin canlandırması da yapıldı ve öldürülenlerin yakınlarıyla konuşulup sorulara cevap arandı. Kurbanların yakınları filmde yer yer duygularına hakim olamadı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle