Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu yıl 77 saldırı oldu

  Aslı SÖZBİLİR / İSTANBUL
  31.10.2008 - 00:57 | Son Güncelleme:

  SOMALİ açıklarındaki ticari gemilere yönelik korsan saldırılarının sayısı, Kanada’dan Çin’e demir cevheri taşıyan Marshall Islands bandıralı Türk gemisinin kaçırılmasıyla birlikte 77’ye yükseldi.

  Her yıl 20 bin geminin kullandığı Aden Körfezi’nde seyreden Türk gemisini kaçırmayı başaran korsanlar, son iki gün içinde en az 6 yabancı gemiye daha saldırdı. Bir İtalyan ve bir İspanyol gemisi, agresif manevralar sayesinde kurtuldu. Kaçırılan 31 deniz aracından bazıları fidye karşılığı geri verilirken, 10 deniz aracı ve 200’ün üstünde denizci halen korsanların elinde bulunuyor. Korsanlar, son olarak Güneydoğu Asya’dan Süveyş kanalına giden kimyasal madde yüklü bir Yunan tankerine el koymuştu.

  1 gün önce 2 gemi

  NATO Gemicilik Merkezi raporlarına göre Türk gemisinin kaçırılmasından bir gün önce, 28 Ekim’de 2 gemi kaçırıldı, ABD Donanması’na ait 5’inci filo aynı gün 5 başarısız korsan faaliyeti tespit etti. Gemi mürettabetları şaşırtmaca manevralarla ve itfaiye hortumları kullanarak saldırganları geri püskürttü. İspanya, 28 Ekim’de bir uçak gemisinin, petrol gemisi olan "Leander"in kaçırma girişimini engellediğini bildirdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı