GeriDünya Bu şehirlerde 3 saatte 3 vakit namaz kılınıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu şehirlerde 3 saatte 3 vakit namaz kılınıyor

Bu şehirlerde 3 saatte 3 vakit namaz kılınıyor

İsveç’in Kiruna ve Norveç’in Tromsö kentlerinde kışın öğle, ikindi ve akşam namazları iki saat içinde kılınıyor. İsveç’in başkenti Stockholm, Norveç’in başkenti Oslo ve Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de ise üç vakit namazın üç saat içinde kılınması gerekiyor.

STOCKHOLM’de bulunan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Fittja Ulu Cami görevlisi Cihat Kullay, Stockholm’de öğle, ikindi ve akşam namazının üç saat içinde kılındığını belirterek öğle namazı için camiye gelen cemaatin büyük çoğunluğunun dört vakit namazı kılarak evlerine döndüğünü söyledi:

“Şu anda kış aylarının en kısa gündüzlerini yaşamaktayız. Diyanet İşleri Başkanlığımızın hazırladığı takvime göre, içerisinde bulunduğumuz Fittja Ulu Cami’de öğle namazını 11.55’te, ikindi namazını 12.48’de, akşam namazını 14.54’te, yatsı namazını d16.57’de kılıyoruz. Tabiri caizse bir abdestle dört vakit namazı arka arkaya eda edebiliyoruz. Burada güneşin doğuşu 08.45’te olduğu için güneşin doğuşundan yarım saat önce sabah namazını kılıyoruz.”

YATSI NAMAZI 15.52’DE

‘Stockholm’ün yaklaşık bin kilometre kuzeyinde bulunan Kiruna’da, öğle namazı 11.46’da, 20 dakika sonra 12.06’da ikindi namazı, 13.50’de akşam namazı eda edilmektedir. Yatsı namazının vakit ise 15.52’dedir. İzlanda’nın başkenti Reykjavik ve Norveç’in Tromsö şehirlerinde namaz vakitleri Kiruna kentindeki gibi. Müslümanlar iki saat içinde üç vakit namaz kılmış oluyor.”

KIŞIN 8-9 SAAT ORUÇ

Özellikle uzun kış gecelerini ibadetle geçirmek isteyen Müslümanların sık sık oruç tuttuğunu ifade eden Kullay, “Yaz aylarında 21 ve 22 saati bulan oruç tutma süreleri kış aylarında 8-9 saate kadar düşüyor. Allah’ın bahşettiği bu kolaylığı sevaba çevirmek isteyen Müslümanlar, kefaret, kaza ve nafile oruçlarını bu aylarda tutuyor. Bizim de Müslüman kardeşlerimize tavsiyemiz bu kısa günlerini değerlendirerek kaza ve kefaret oruçlarını tutmalarıdır” dedi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle