GeriDünya Bu sefer uçaksavarla
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu sefer uçaksavarla

Bu sefer uçaksavarla

Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref radikal dincilerle mücadelesinde dün bir badire daha atlattı. Bugüne kadar El Kaide’nin iki ayrı suikast girişiminden kurtulan Müşerref’in uçağına bir evin çatısından uçaksavar ateşi açıldı. Uçak isabet almadı, ateş açılan evi kiralayan çift aranıyor.

PAKİSTAN güvenlik kuvvetlerinin, Taliban yanlısı şeriatçıların yuvalandığı Lal Mescidi’ne yönelik kuşatmasının sürdüğü ortamda, Devlet Başkanı General Pervez Müşerref’e suikast girişiminde bulunuldu. Müşerref’in uçağına dün, Ravalpindi kenti askeri havalimanından, Turbat kentine gitmek üzere havalanırken bir evin çatısından uçaksavarla ateş açıldı. Müşerref’in uçağı isabet almadı.

Bunun üzerine güvenlik kuvvetleri, ateş açılan Ravalpindi Çaklala Hava Kuvvetleri Üssü yakınındaki iki katlı evi kordon altına alıp, arama yaptılar. Aramada, evin çatısında çanak antenler arasına yerleştirilmiş 12.7 mm. çapında uçak savar topu ile 7.62 mm. çapında bir makineli tüfek bulundu. Ev sahibini tutuklayan polis, evi kiralayan çifti de aramaya başladı.
/images/100/0x0/55ea0b1df018fbb8f86685fb
Uçaksavar yerleştirilen evin yakınlarında oturan komşular da çatıdan gelen büyük patlama sesini doğruladı ve evi kiralayan iki çocuklu çiftin, son olarak önceki gece geldiklerini söyledi. Güvenlik güçleri bölgeyi de kordon altına aldı.

Pakistan istihbaratından bir yetkili, "Uçağına ateş açılmış, Devlet Başkanı Müşerref’in canına kast edilmiştir" dedi. Daha önce açıklama yapan Silahlı Kuvvetler sözcüsü Vahit Erşad ise Müşerref’in uçağına ateş açılmasıyla ilgili haberleri kesin bir şekilde yalanlamıştı.

Ravalpindi askeri havalimanındaki suikast girişimi, başkent İslamabad’da El Kaide ve Taliban örgütü yanlısı öğrencilerin yuvalandığı Lal Mescidi külliyesinde, güvenlik kuvvetlerinin kuşatması ve ardından çıkan çatışmalarda son üç günde 19 kişi öldüğü sırada oldu.

İKİ KEZ KURTULMUŞTU

Müşerref, Aralık 2003’te El Kaide militanlarının iki suikast girişiminden kurtulmuştu. İki suikast girişimi de Ravalpindi’de 11 gün arayla düzenlenmişti. İlk suikast girişiminde Müşerref’in makam otomobiline uzaktan kumandalı bomba konulmuş, ikincisinde, çoğu polis 16 kişinini öldüğü intihar saldırısı düzenlenmişti. Müşerref, iki saldırıdan da kılpayı kurtulmuştu.

ABD’nin yanında yer alan Müşerref, Taliban’la ilişkiyi tümden kesince şeriatçı örgütlerin düşmanlığını kazandı.

El Kaide’ci Türk kardeşler yakalandı

PAKİSTAN’da El Kaide eğitim kampından döndükleri belirtilen iki Türk kardeş, Avrupa’ya gitmek üzereyken yakalandı. Askeri bir yetkili hem Türk hem Alman vatandaşı olan kardeşlerin, El Kaide örgütüyle bağlantıları olduğunu ve Afganistan’daki bir terör eğitim kampına gittiklerini söyledi. Bu kişilerin Afganistan’dan Pakistan’a geçtiklerini ve Avrupa’ya dönerken İran sınırından geçmeye çalıştıklarını ifade eden yetkili, 20 ila 30 yaşlarında olduklarını belirttiği kişilerin belgeleri eksik olması nedeniyle alıkonulduklarını ve sorgulandıklarını bildirdi. Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Jaeger, dün başkent Berlin’de bir gazetecinin bu konuda soru sorması üzerine, henüz yeterli bilgileri olmadığını, konuyu araştırdıklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle