Dünya Haberleri

DÜNYA

  Bu model bilgisayarları kullananlar dikkat!

  Hürriyet Haber
  12.12.2017 - 08:36 | Son Güncelleme:

  ABD merkezli Hewlett-Packard (HP) şirketinin ürettiği bazı dizüstü bilgisayarlarda, klavyede yazılan her şeyi kaydeden gizli bir yazılım olduğu ortaya çıktı.

  En eskisi 2012'de üretilen 460'ı aşkın modelde bulunan sorun nedeniyle, kullanıcıların şifreleri, banka bilgileri ve özel yarışmaları risk altında. Sorunun bilgisayarlarda bulunan dokunmatik fare yazılımı (touchpad) Synaptics Touchpad’den kaynaklandığı öğrenildi. Yazılımın 'kapalı' olarak geldiği, ancak internet korsanlarınca aktive edilebileceği belirtildi.

  Açığı, Michael Myng adlı bir araştırmacı, klavye ışığını kontrol ederken, touchpad yazılımını incelediği sırada fark etti. Sonrasında ‘keylogger’ olarak bilinen kaydediciyi silmek için bir yama yayınladı. HP şirketi de Synaptics Touchpad yazılımındaki sorunu gidermek için driver güncellemesi piyasaya sürdü.

  Şirketten yapılan açıklamada, ne HP ne de Synaptics'in kaydedilen dosyalara erişimi bulunduğu ifade edildi. HP, sorundan mustarip modellerin listesini de internet sitesinden yayınladı.

  Etiketler: ABD , Bilgisayar , Yazılım
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı