GeriDünya Bu konser kolay kolay unutulmaz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu konser kolay kolay unutulmaz

Bu konser kolay kolay unutulmaz

Besteci ve piyanist Fazıl Say ile solist Serenad Bağcan, Offenbach’ta unutulmayacak bir konser verdi. Offenbach Capitol’u tıklım tıklım dolduran seyirciler, iki sanatçıyı dakikalarca ayakta alkışladı.

KONSERDE Fazıl Say’ın Nazım Hikmet, Ömer Hayyam, Edip Cansever, Turgut Uyar, Can Yücel, Cemal Süreya, Metin Altıok gibi Türk edebiyatının en önemli şairlerinden bestelediği ‘İlk Şarkılar’ı, Serenad Bağcan seslendirdi. Fazıl Say, besteleri 20 yıl önce Berlin’de yaptığını belirterek, “İlk yıl bir iki kez seslendirilmişti. Sonrasında sesini aradı. Çünkü bu şarkıları seslendirebilmek için klasik tekniğini, şan eğitimi, Türk halk müziğinin gırtlak yapısının yanı sıra diğer müzikleri de çok iyi bilmek lazım. Serenad Bağcan, halası Selda Bağcan gibi asi. Çok iyi yorumcu” dedi.

CEHENNEME DOĞRU GİDİYOR

Fazıl Say, İstanbul Gazi Parkı olaylarından sonraki Türkiye ve yakın çevresinde gelişen olaylara dikkati çekerek, gizli bir dünya savaşı başladığını söyledi. İnsanın kendisini bombayla patlatarak diğer insanları öldürmesine çok şaşırdığını belirten Say, “İnsan bu durumda ne düşünür anlamak zor. 21 yüzyıl cehenneme doğru gidiyor. Yüzyıllar önce Muhyiddin Abdal’ın ‘İnsan İnsan’ şarkısını Ankara katliamında ve son yıllarda katledilen tüm insanları anmak için seslendiriyor” diye konuştu.

BİR BEN, BİR DE ALLAH BİLİR

Asi duruşunun yanı sıra kabullenici özelliğinin de olduğunu kaydeden Serenad Bağcan ise “Bu şarkılara hazırlanırken neler çektiğimi bir ben bilirim, bir de Allah bilir. Ama oturdu, artık Avrupa turnesindeyiz. Dili bilmeyen, Milano, Heidelberg’te yabancılar çoğunluktaydı. Dili bilmeden de duyguyu aktarabilmek önemliydi. Beğenilmesine çok sevindik” dedi

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle