GeriDünya Bu kızlar çatışma çözecek
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kızlar çatışma çözecek

Türk ve Yunan kadınlarının oluşturduğu WINPEACE adlı gönüllü kuruluşun düzenlediği seminere katılmak üzere Yunanistan'dan İstanbul'a gelen 13 lise öğrencisi, Türk yaşıtlarıyla 1 hafta ‘Farklı çatışmalarda çözüm yöntemleri’ni tartışacak.

Türkiye ve Yunanistan arasında ortaya çıkan Kardak krizi sonrasında dostluk ve barışı güçlendirmek için kurulan WINPEACE'in organizyonu, Robert Lisesi'nin sponsorluğunda gerçekleşen seminer dün başladı.

TÜRK DOSTU ABD'Lİ

Üniversite eğitimi için 25 yıl önce Türkiye'ye gelen ve bir daha da ülkesine dönmeyen Robert Lisesi öğretmenlerinden ABD'li Jennifer Sertel, öğrencilerin 2 ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek adına önemli görevler üstlendiklerini söyledi. Jennifer Sertel, şunları anlattı:

‘‘Ben programın proje koordinatörlüğünü yapıyorum. İngiliz eğitimci Joe Harding de seminerlerin konularını belirliyor. Bu düzenlediğimiz 4'üncü seminer oldu. Amaçlarımız Türk Yunan gençliğinin birbirlerini tanımaları, kaynaşmaları, öğrencilerin farklı bakış açılarını kazanmaları ve iki ülke arasında çıkabilecek sorunlarda sorun çözücü, arabulucu (mediatör) rolü üstlenmeleri konusunda beceri kazandırma yöntemlerini öğretmek. Önemizdeki ay içersinde de bir grup Türk öğrenci Selanik'e gidecek.’’

Yunan öğrencilerle birlikte Atina Belediye Başkan Yardımcıları Elili Syrmopoulou ve Yuta Auramıdou Stoltidi de İstanbul'a geldi. Seminerin yanı sıra Ayasofya, Sultanahmet Camii, Kapalıçarşı, Topkapı Sarayı ve Büyükada'yı gezen Yunan öğrenciler, Türk arkadaşları ile birlikte Türkiye' de olmaktan mutluluk duyduklarını söylediler.

KIZLAR NE DÜŞÜNÜYOR

Marilina Antonebu:
(16 yaşında) Türkiye'ye ilk kez geldim. Çok beğendim. Türk insanı çok sıcak. İstanbul çok güzel. İki ülke arasında ilişkilerin daha da gelişmesi lazım. Burada olmaktan mutluyum.

Mariaune Markautonui

(20 yaşında) Ege'nin iki yanında, iki ayrı kültür, iki ayrı toplum ama insanlar birbirlerine ne kadar yakın. Bu yakınlığı buraya gelince anladım. Sultanahmet Camii ve Ayasofya'ya hayran kaldım.

Ersie Kalozaki

(18 yaşında) İstanbul'a hayran kaldım. burada tanıdığım Türk arkadaşlarımla harika zaman geçiriyoruz. İki ülke insanlarının çatışmadan birbirleriyle yakın olmaları lazım. Boğaz bir harika.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle