Dünya Bu kez Schleswig Holstein’ta karşı karşıya gelecekler
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu kez Schleswig Holstein’ta karşı karşıya gelecekler

Bu kez Schleswig Holstein’ta karşı karşıya gelecekler

Başbakan Angela Merkel ile SPD lideri ve partisinin başbakan adayı Martin Schulz, ikinci kez karşı karşıya geliyor. Daha önce Saarlad’da kozlarını paylaşan iki lider, pazar günü Schleswig Holstein’da yapılacak seçimlerde yine karşı karşıya gelecek.

SCHLESWIG Holstein Eyaleti, SPD, Yeşiller ve Almanya'nın kuzeyinde yaşayan Danimarkalı azınlıkların oluşturduğu Güney Schleswig Seçmen Grubu (SSW) tarafından yönetiliyor. Üçlü koalisyonun başbakanlık koltuğunda SPD'li Torsten Albig oturuyor. Yine aynı koalisyonun iktidara gelip gelmeyeceği pazar günü sandıktan çıkacak oylar belirleyecek.
Yapılan son anketlere göre CDU’nun oy oranı yüzde 30-33 arasında, SPD'nin oy oranı yüzde 27-30 arasında görünüyor. 2012 seçimlerinde CDU, SPD, Yeşiller, SSW, Korsanlar ve FDP, eyalet meclisine girmişti. Bu kez Korsanların milletvekili çıkarma ihtimali görünmüyor. Ancak Sol Parti'nin yüzde beşlik barajı aşılabileceği konuşuluyor.

CDU ÖNDE GÖRÜNÜYOR

Pazar günü yapılacak eyalet meclisi seçimleri, CDU lideri Angela Merkel ile SPD lideri Martin Schulz’u bir kez daha karşı karşıya getirecek. Mart ayında yapılan Saarland eyalet meclis seçimlerinde Merkel’in partisi CDU birinci çıkmıştı.

Bu kez Schleswig Holstein’ta karşı karşıya gelecekler

TÜRKİYE KÖKENLİ 3 ADAY

Seçimlerde Türkiye kökenli üç aday da yarışıyor. 2012 yılında SPD'den milletvekili seçilen Serpil Midyadlı yine aday oldu. Murat Birkandan Yeşiller'den, Esra Toguz Sol Parti'den aday oldu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle