GeriDünya Bu iş burada bitmez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu iş burada bitmez

İngilizler, taraftarıyla, tabloid basınıyla intikam peşinde

İNGİLİZ holiganların, Türk taraftarları ‘Düşman’ ilan ettiğini söyleyen Arsenal taraftarları, Danimarka'dan dönüşlerinde daha ayaklarının tozuyla Luton Havaalanı'nda, hesaplaşmanın Kopenhag'da bitmediğini söylediler.

Arsenalli taraftarlar, şiddet olaylarının önümüzdeki ay Belçika ve Hollanda'da oynanacak Avrupa Şampiyonası karşılaşmalarına da sarkmasının kaçınılmaz olduğunu söylediler.

Kopenhag'daki meydan kavgasını ‘İngiltere, İngiltere’ diye slogan atan kişilerin yönettiğini belirten Arsenalliler, ‘Bizim taraftarlar, Arsenal diye bağırıyordu. İngiltere diye bağıranlar, Arsenal taraftarı değildi’ diye konuştular. Bir başka Arsenal taraftarı ise, kavga çıkartan holiganların, başka kulüplerin dövmelerini taşıdıklarına dikkat çekti.

Arsenal taraftarları, Danimarka polisinin iyi niyetli olduğunu ama futbol holiganizmine alışık olmadığı için yumuşak hareket ettiğini ve yetersiz kaldığını vurguladılar.

EURO 2000'de OLAY VAR

21 yaşındaki döşemeci Liam Goodenough, bundan daha kötü olaylarla karşılaşmadığını söylerken, ‘Euro 2000’de Türklerle sorun olacak' dedi.

Essex'de oturan 26 yaşındaki John Harrison, ‘meydan savaşının’ nasıl çıktığını anlatırken şöyle konuştu:

‘Yaklaşık 100 kişilik sarhoş grup, pub’dan çıktı. Herkesi Türkler'e saldırmaya teşvik etmeye çalışıyorlardı. Yemin ederim, bunların hiçbiri Arsenal taraftarı değildi. Başka kulüplerin döğmelerini taşıyorlardı. İngiliz futbolu ve Arsenal için çok üzücü bir gündü. Avrupa 2000'de gene sorun çıkacak.'

KIŞKIRTICI BASIN

Tabloid gazetelerinden The Mirror, kışkırtıcı tutumunu yineledi. The Mirror, Kopenhag'daki Türk taraftarların eli sopalı fotoğraflarına ilk sayfasında yer verirken, dev puntolarla, ‘öldürmeye gelmişler’ başlığını kullandı.

Leeds maçından bu yana sert ve kışkırtıcı tutumuyla başı çeken Daily Star gazetesi de, ‘eski utanılacak hikaye’ diye başlık attı. Gazete, İngiliz taraftarların kupa finalinde kan banyosu yaptıklarını yazdı.

Finalle ilgili olarak, ‘Ölüm kupası’ manşetini kullanan Daily Mail gazetesi şu görüşü öne sürdü:

‘Utanılacak bir biçimde, oynamaya devam ettiler ve Galatasaray, futbol adına ölenlerin kanlarıyla lekelenen değersiz kupayı kazandı’

The Sun ise, bu kez kışkırtıcılık yerine dengeli bir yaklaşımı tercih etti. Gazete, olaya karışanların tümünü ‘vahşiler’ diye niteledi.

HOLİGAN KORKUSU

İngiliz ve Türk taraftarlar arasında çıkan olaylar EURO 2000 öncesi İngiltere Futbol Federasyonu'nu harekete geçirdi. 1998 Dünya Kupası'nda Fransa'nın altını üstüne getiren, 1985'de Hayzel'de 39 kişinin ölümüne neden olan ve her gittikleri ülkede olay çıkaran İngiliz holiganlar, yetkilileri kara kara düşündürüyor.

İngiliz ve Türk Federasyon yetkilileri Haziran ayında Hollanda ve Belçika'da yapılacak Ero 2000 Avrupa Şampiyonası öncesi alınacak önlemleri görüştü.

BASININ UTANCI

Ölüm kupası

‘Ölüm kupası’ manşetiyle dikkati çeken Daily Mail gazetesi, Türk taraftarlara yönelik kışkırtıcı ve saldırgan tutumunu sürdürdü.

Eski utanılacak hikaye

Fanatik Tabloid gazetlerden Daily Star, Türk taraftarları suçlarken, yaralı bir İngiliz traftarının fotoğrafına yer verdi ve ‘Eski utanılacak hikaye’ diye manşet attı.

Vahşiler

Türk düşmanlığıyla tanınan tabloidlerden The Sun, ‘Vahşiler’ manşetini seçti.

Öldürmeye geldiler

Döner bıçaklı bir Türkün fotoğrafını brinci sayfadan yayınlayan The Mirror, provakasyon yaparken, ‘Öldürmeye geldiler’ manşetini kullandı. Gazete ‘Türkler savaş için silahlandılar’ diye yazdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle