GeriDünya Bu görüntünün maliyeti 560 dolar
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  6
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu görüntünün maliyeti 560 dolar

Bu görüntünün maliyeti 560 dolar
refid:16901294 ilişkili resim dosyası

İngiltere’de iki genç, yaptıkları amatör kamerayla, Dünya’yı atmosferin onlarca kilometre yukarısından görüntülemeyi başardı. Güneş ışınlarının aydınlattığı yeryüzünün olağanüstü görüntüsü, neredeyse uzaydaki uyduların çektiği fotoğraflar kadar kaliteli.

72 DOLARLIK KAMERANIN ÇEKTİĞİ ETKİLEYİCİ GÖRÜNTÜLER/Foto Galeri

 

26 yaşındaki, Alex Baker ve 25 yaşındaki Chris Rose, 72 dolarlık yüksek çözünürlüklü kameralarını suni köpükten yapılma bir kutunun içine yerleştirdi. Koli bandıyla sardıkları kutuyu helyum dolu bir balona tutturan gençler, balonu serbest bıraktı.

 

Kamera, yerden 37 kilometreye yükselerek tüm hava olaylarının gerçekleştiği troposfer katmanından çıktı ve stratosfere girdi. Aradan saatler geçtikten sonra, gençler arabalarına atlayarak, yaşadıkları Derybshire bölgesinden 160 km ötedeki Cambridgeshire bölgesine gitti.

 

Burada, suni köpük içinde kameralarını boş bir arazide buldular.

 

HAZIRLIK İKİ AY SÜRDÜ

Her ikisi de Sheffield Üniversite’sinde makine mühendisliği öğrencisi olan Baker ve Rose, atmosfere kamera salma fikrini Ekim ayında akıllarına koydu.

 

İki gencin kafalarına koydukları fikri hayata geçirmeleri çok kolay olmadı. Hazırladıkları ekipmanı 160 km irtifada çekim yapabilecek şekilde tasarlamak istedikler. Bunu en ucuz şekilde yapabilmek için, kamerayı koruyacak kutunun içine el ısıtıcıları koydular. Böylece, kameranın sıcaklığın -50’ye ulaştığı noktalarda donmasını önlediler.

 

Ayrıca, kutunun içine, kameraları yere indikten sonra onu bulmalarını sağlayacak bir GPS (küresel konumlama sistemi) yerleştirdiler. Kamera uçuşa hazır hale geldiğinde, ikilinin yaptığı harcama toplam 560 dolara denk geldi.

 

Astronomiye meraklı olan Baker ve Rose, yaklaşık üç saat sonra koordinatları takip ederek boş bir araziye ulaştı.

 

Baker, “Ne elde edeceğimizi bilmiyorduk. Kameramızın pili bitmiş veya başına başka bir şey gelmiş olabilirdi… Kamerayı aldıktan ve görüntüleri gördükten sonra çok heyecanlandık. Hemen görüntüleri diz üstü bilgisayarımıza yükledik ve tadını çıkardık” dedi.

 

İki genç, ileride bu tür denemelerini tekrarlamayı düşünüyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle