GeriDünya Bu elbiseyi herkes farklı renkte görüyor çünkü...
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  247
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu elbiseyi herkes farklı renkte görüyor çünkü...

Bu elbiseyi herkes farklı renkte görüyor çünkü...
refid:28312258 ilişkili resim dosyası

Arkadaş arasındaki anlaşmazlık dünyaya yayıldı, sosyal medyada yer yerinden oynadı! Uzmanlar elbisenin farklı renklerde görülmesinin nedenleri üzerine açıklama üstüne açıklama yapıyor.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter'da fotoğraftaki elbisenin rengi üzerine binlerce yorum yapıldı.

Söz konusu görsel, 21 yaşındaki İskoç şarkıcı Caitlin McNeill tarafından Tumblr'da yayınlandı ve sosyal medyada kıyamet koptu.

Bu elbiseyi herkes farklı renkte görüyor çünkü...

Bazı kullanıcılar elbiseyi altın sarısı ve beyaz olarak algılarken, bazıları ise mavi ve siyah olarak görüyor.

30 YILDIR ARAŞTIRIYORUM BÖYLESİNİ GÖRMEDİM

Konuyla ilgili Wired’a açıklama yapan Washington Üniversitesi renk araştırmacısı Jay Neitz, “30 yıldır insanların renk algılarını araştırıyorum ve bu şimdiye kadar karşı karşıya kaldığım en radikal vaka” dedi.Hürriyet

Neitz yaşanan anlaşmazlığın göz fizyolojisi ile ilgili olabileceğini söyledi. Araştırmacı insan gözünün yıllar boyunca değişim geçirdiğini belirtti ve yaşlanan kişilerin gözlerinin mavi ışığa olan duyarlılığını kaybettiğini belirtti. Bu nedenle yaşı daha ileri olan kişilerin bu elbiseyi beyaz ve altın rengi olarak gördüğünü tahmin ettiğini söyleyen Neitz ancak elinde yeterli veri olmadığı için bu tezi kanıtlayamayacağını belirtti.

HERKES FARKLI GÖRÜYOR ÇÜNKÜ...

Londra Üniversitesi Akademisi'nden nöroloji hocalarından Beau Lotto ise insan beyninin mutlak olanı görmek için değil, objeler arasındaki farklılıkları algılamak için gelişim gösterdiğini söylüyor.

Güneş ışığında bir rengin sokak ışıkları altında farklı görüneceğini anlatan Lotto, "Beynimiz renklerin kendisiyle değil renkler arasındaki ilişkilere odaklanır" dedi.

Bazılarının elbiseyi mavi-siyah, bazılarının ise beyaz-sarı görmesiyle ilgili ise Lotto'nun değerlendirmesi şöyle:

"Bu şundan olabilir: Bazıları elbisenin kendisindeki renklere odaklanıyor. Bazıları elbise ile fon araındaki farklılığa bakıyor. Ötekiler ise bilgisayar ekranlarındaki renk ile içinde bulunulan odanın rengini hesaba katıyor."PEKİ GERÇEK RENGİ NE

Tartışmalara noktayı koyan ise dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe oldu. Konuya ilişkin bilgisayar yazılımından faydalanan Adobe uzmanları, elbisenin renginin mavi ve siyah olduğunu açıkladı.

Bu elbiseyi herkes farklı renkte görüyor çünkü...

İnternet üzerinden de satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı.

Elbisenin rengi üzerine Twitter'da dönen tartışmalara ünlü yıldızlar da katıldı. ABD'li reality şov yıldızı Kim Kardashian, elbiseyi altın sarısı ve beyaz; rapçi eşi Kanye West ise siyah ve mavi gördü.Hürriyet

ABD'li ünlü şarkıcı Taylor Swift de "saçma olarak" nitelendirdiği tartışmaya kendini tutamayarak katıldı ve görüşünü "Açık bir şekilde mavi ve siyah" olarak dile getirdi. Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber da elbiseyi Swift gibi mavi ve siyah gördü.

Oscarlı oyuncu Julianne Moore ve komedyen Mindy Kaling de elbiseyi beyaz ve altın rengi olarak gördüklerini açıkladı.

Bu elbiseyi herkes farklı renkte görüyor çünkü...

Elbisenin fotoğrafını paylaşan McNeill

McNeill dünyayı ikiye bölen tartışmaya neden olan fotoğrafın hikâyesini ise şöyle anlattı:

"İki yakın arkadaşım evlenirken gelinin annesi fotoğrafı çekip kızına gönderdi. Arkadaşım da elbiseyi nişanlısına gösterdi ve rengiyle ilgili anlaşmazlığa düştüler. Bütün arkadaşlarımız da ihtilafa düştü."

Sonra McNeil yetenek avcısı Sarah Weichel'a atfedilen Tumblr sayfasından fotoğrafı paylaşınca da sosyal medya yıkıldı.

24 SAATTE 3.5 MİLYON TWEET

Sosyal medyada son bir ay içinde "dress" (elbise) kelimesi kullanılarak 7 milyon tweet atıldı. Bu tweet'lerin 3.5 milyonunun ise son 24 saatte atılmış olması, söz konusu fotoğrafla ilgili tartışmaların Twitter'daki boyutunu da gözler önüne serdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle