Dünya Bu da Annan'ın Irak planı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu da Annan'ın Irak planı

BM Genel Sekreteri Kofi Annan, BM'nin Irak'ta siyasi faaliyetleri sürdürebilmesi için bazı şartlar öne sürüyor. Washington Post'a göre Annan'ın Irak planı, anayasa ve seçimlerle ilgili hazırlıklar sürerken, egemenliğin 3-5 ay gibi kısa bir sürede geçici hükümete devredilmesini öngörüyor.

Genel Sekreter, Irak hükümetinin geniş tabanlı olmasını eski Baas Partisi üyelerine de yer verilmesini istiyor. Washington Post gazetesine demeç veren Annan'ın yardımcılarından Hasan Selami, ‘‘Genel sekreter, Irak hükümetinde daha fazla sayıda kimse görmek istiyor. Annan, Irak hükümetinin daha geniş kesimlere açılmasından, hükümette özellikle Baasçılara da yer verilmesinden yana’’ dedi. Selami'ye göre Annan, Baasçıların Irak'taki siyasal sürece katılmalarına ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Annan'ın Şiiler üzerinde büyük söz sahibi olan imam Ayetullah Ali Sistani'yi de yönetim kadrosunda görmek istediği belirtiliyor. Annan, planı için ABD ve diğer BM Güvenlik Konseyi üyelerinden destek almaya çalışıyor. Annan planının, kabaca Afganistan'da Taliban devrildikten sonra oluşturulan geniş tabanlı yönetimi esas aldığı kaydediliyor. Geniş tabanlı bir geçiş yönetiminin oluşturulması halinde BM'nin de Irak’taki faaliyetini sürdürebileceğine dikkat çekiliyor.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle