GeriDünya Bu çocuklardan özür dilendi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu çocuklardan özür dilendi

Bu çocuklardan özür dilendi
refid:12958106 ilişkili resim dosyası

Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, Çocuk Göçü Programı kapsamında gönderildikleri ülkesindeki yetimhane ve bakımevlerinde kötü muameleye maruz kalan yaklaşık yarım milyon çocuktan özür diledi.

İŞTE GURBETE GÖNDERİLEN O ÇOCUKLAR

İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un da önümüzdeki yıl çocuk mültecilerden özür dileyeceği açıklandı.

BBC'nin haberine göre, ülke kamuoyunda "Unutulmuş Avustralyalılar" olarak nitelendirilen bu kişiler, 1930-1970 yılları arasında çocukken ailelerinden alınmış ve devlet ya da kilise tarafından yönetilen çeşitli bakımevlerine gönderilmişlerdi.

Yoksul olan ve daha iyi bir yaşam vaadiyle İngiltere'den İngiliz Uluslar Topluluğu ülkelerine gönderilen bu kişilerin bazıları cinsel tacize maruz kalmış, bazıları da çok kötü koşullarda çalıştırılmıştı.

Aralarında istismar edilen yüzlerce kişinin de olduğu bir kalabalığa hitap eden Kevin Rudd ise ülkesinin geçmişe utançla bakması gerektiğini zira iktidar sahibi kişilerin güçsüz insanları istismar etmelerine izin verildiğini söyledi.

Kevin Rudd, özrünün, yaraların sarılmasına yardımcı ve Avustralya tarihinde bir dönüm noktası olmasını diledi. Rudd'ın konuşması, Avustralya Televizyonu'ndan da canlı olarak yayınlandı.

Avustralya'da halen, Çocuk Göçü Programı kapsamında ülkeye getirilip kötü muameleye maruz kalan yaklaşık yedi bin kişinin yaşadığı sanılıyor.

ABORJİNLERDEN DE ÖZÜR DİLENMİŞTİ

Avustralya Başbakanı daha önce de, ülkenin yerli halkı Aborjinlerden, uygulanan asimilasyon politikası çerçevesinde zorla alınan çocuklar için özür dilemişti.

Ülkede, Aborjin çocukların, devlet kurumlarında ve beyaz ailelerin yanında yerleştirildiği bu politika da, 1960'ların sonuna dek uygulanmıştı.

İngiltere Başbakanı Gordon Brown'un da, ülkesinin geçmişte izlediği politika nedeniyle önümüzdeki yıl kamuoyu önünde özür dileyeceği bildirildi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle