GeriDünya Bu adam başkan olmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Bu adam başkan olmalı

Bu adam başkan olmalı
refid:10249525 ilişkili resim dosyası

Demokrat Parti içindeki yarışta başkan adaylığını Barack Obama’ya kaptıran Hillary Clinton mitingleri dolaşıp eski rakibi için kampanya yapıyor. Eski Başkan Clinton da ilk kez Obama ile halkın karşısına çıktı ve "Bu adam başkan olmalı, onun için sandık başına gidin" dedi.

OBAMA CLİNTON'LA ŞOV YAPTI

ABD eski Başkanı Bill Clinton, seçim kampanyasında Barack Obama’ya ilk kez destek vererek, sekiz yıl siyasi liderliğini yaptığı Demokrat Parti’nin başkan adayı ile birlikte halkın karşısına çıktı. Clinton, "Barack Obama Amerika’nın geleceğini temsil ediyor. Salı günü onun için sandık başına gidin" dedi.

Bill Clinton, Florida’nın Kissimee bölgesinde Obama ile beraber halk önüne çıktı. Obama, Bill Clinton’dan söz ederken, "Unutmuş olabililirsiniz, büyük başkan böyle olur" dedi. Eski Başkan Clinton, Obama’nın kuvvetli bir düşünür olduğunu ve akıllı politikalar önerdiğini belirtti. Kimsenin hata yapmamasını, ülkenin iyiliğinin söz konusu olduğunu kaydeden Clinton, "Bu adam Başkanımız olmalı" dedi.

Obama, önseçimlerde, eski Başkan’ın eşi Senatör Hillary Clinton’ı mağlup etmiş ve başkan adayı olmuştu. Taraflar arasında gergin durumlar ve suçlamalar da yaşanmıştı. Hillary Clinton, 50 kez kendisini mağlup eden Obama için kampanya yaparken, Bill Clinton bir kez ile yetindi. Barack Obama, ünlü siyaset çifti için, "Onlara dostlarım demekten gurur duyuyorum" dedi.

Aslında Clinton’ın Obama’dan fazla hazzetmediği biliniyor. Önseçimler sırasında, Obama’ya yakın çevreler Bill Clinton’ın "ırkçı" olduğunu ima etmişlerdi. Clinton, bir keresinde de "Obama ABD Başkanı olabilecek niteliğe sahip mi?" sorusuna, "Tabii, 35 yaşını geçmiş, neden olmasın" diyerek cevap vermişti.

Obama hep önde ama ya Bradley Etkisi olursa

AP
ajansının yaptığı değerlendirmeye göre, Barack Obama, 4 Kasım Salı günkü seçimlerde 286 ikinci seçmen oyuna yakın görünüyor. ABD başkanı seçilmek için 270 ikinci seçmen yeterli. Bir eyalette oyların çoğunu alan o eyaletin tüm ikinci seçmenlerini kazanıyor.

Şu anda Reuters/Zogby yoklaması Obama’yı 7 puan, Rasmussen Reports 3 puan, Pew araştırma grubu ise 15 puan önde gösteriyor. Gallup ise iki model kullanıyor ve bu anketlerin ilkinde Obama’nın 2, diğerinde ise 7 puan önde olduğunu aktarıyor. Bu arada olası bir "Bradley Etkisi" üzerinde de duruluyor. Bu teori, 1982 yılında California valilik seçimlerinde, kamuoyu yoklamalarında önde görünen ancak beyaz adaya karşı kaybeden siyahi aday Tom Bradley’in ismini taşıyor. Anketlerde esas tercihini gizleyip siyah adaya oy vereceğini söyleyen seçmen sandık başında beyaza oy verebiliyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle