Dünya Haberleri

DÜNYA

  Brüksel saldırganı 'Avrupa Parlamentosu'nda çalıştı'

  BBC Türkçe
  06.04.2016 - 21:33 | Son Güncelleme:

  Brüksel'deki bombalı saldırıların faillerinden birinin Avrupa Parlamentosu'nda çalıştığı ortaya çıktı.

  Brüksel saldırganı Avrupa Parlamentosunda çalıştı

  Avrupa Parlamentosu'ndan yapılan yazılı açıklamada, kimliği verilmeyen saldırganın 2009 ve 2010 yazlarında birer ay boyunca temizlik görevlisi olarak çalıştığı belirtildi.

  Açıklamada kimlik bilgileri verilmese de kaynaklar, bahsi geçen kişinin Brüksel Havaalanı saldırganlarından Najim Laachraoui olduğunu söylüyor.

  ABye elektronik kapıdan girilecekAB'ye 'elektronik kapıdan' girilecek

  Laachraoui, geçen yıl Kasım ayında Paris'te düzenlenen saldırılarla bağlantısı olduğu gerekçesiyle aranıyordu ve Zaventem Havaalanı'nı hedef alan saldırganlardan biri olduğu kaydedildi. 

  Avrupa Parlamentosu, temizlik firmasının işe alınan kişinin o dönem sabıka kaydının bulunmadığına dair kanıtlar gösterdiğini belirtti.

  Diğer yandan Belçika Başbakanı Charles Michel de ülkesinin 'terör tehditlerini' değerlendirme yöntemlerini savunup Belçika'nın 'başarısız bir devlet olmadığını' ifade etti.

  Bileti olmayan Brüksel havalimanına giremeyecekBileti olmayan Brüksel havalimanına giremeyecek

  Michel, 22 Mart saldırılarındaki başarısızlıkta her yetkilinin payı olduğunu kabullenmesi gerektiğini dile getirdi. 

  Başbakan, Belçika'da, ön ödemeli cep telefonu hatlarının yasaklanması dahil 30 yeni önlem alındığını söyledi ve "Bugün verdiğimiz asıl mesaj, Brüksel'de ve Belçika'da hayatın normal akışına döndüğümüzdür" diye konuştu. 

  Michel, "Böyle bir saldırı olması tabii ki bir başarısızlıktır, hiç kimse bunu reddedemez. Ama başarısız bir devlet olduğumuz fikrini kabul edemem" dedi. 

  Brüksel'de havaalanı ve metro istasyonuna düzenlenen bombalı saldırılarda saldırganlar hariç 32 kişi hayatını kaybetmişti. 

  Ülke, farklı dil ve siyasi yapılarından dolayı 'terör tehditlerine' karşı koordineli bir yaklaşım sergileyememekle suçlanmıştı.

  Brüksel'de altı farklı emniyet bölgesi var.

  Brüksel saldırganı Avrupa Parlamentosunda çalıştı


   

   

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı