Dünya Haberleri

DÜNYA

  Brezilya'da kanlı isyan

  Canan KAYA/ BUENOS AİRES,(Arjantin),(DHA)
  25.08.2014 - 20:52 | Son Güncelleme:

  BREZİLYA’nın Parana eyaletine bağlı Cascavel şehri hapishanesinde çıkan isyanda iki mahkum başı kesilerek, iki mahkum da çatıdan atılarak öldürüldü.

  Kapasitesinin çok üstünde 1040 mahkumun kaldığı hapishanede 800 mahkum yeni koğuşlar açılması, yemek ve hijyen koşullarının düzeltilmesi için yataklarını ateşe vererek isyan başlattılar. Hapishanenin yüzde 60’nı kontrol altına alan mahkumlar çatılara çıkarak rehin aldıkları biri eski polis, iki mahkumun boğazını keserek diğer iki mahkumu da 15 metre yükseklikteki çatıdan atarak öldürdüler.

  BİN KİŞİLİK HAPİSHANEYİ ON GARDİYAN KORUYORDU

  O Globo televizyonu, Cascavel hapishanesinde binden fazla mahkumun kalmasına ve pazarlıklar boyunca yetkilileri tehdit etmelerine rağmen isyan başladığı sırada sadece 10 tane gardiyanın bütün hapishaneyi kontrol ettiğini bildirildi. İsyan, kahvaltı servisi yapan iki gardiyanın rehin alınmasıyla başladı. Daha sonra eski bir polis ve işbirlikçi olduklarını düşündükleri 5 kişiyi rehin alan mahkumlar yataklarını ateşe vererek yangın çıkardılar. Dumandan etkilenmemek için çatıya çıkan isyancılar Sao Paulo’nun hapishanelerden yönetilen en büyük suç örgütü ’PCC-Primer Comando de la Capital’ (Başkentin İlk Komandoları) yazılı bir pankart açtıktan sonra iki kişinin başını kesip kalan 2 rehineyi çatıdan aşağı attılar.

  Parana Adalet Müsteşarı Elson Faxina son birkaç gündür mahkum sözcüleri ile pazarlık halinde olduklarını, görüşmelerin tıkandığı gecenin sabahında isyanın başladığını açıkladı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı